Rodzinne i pozarodzinne niesnaski

Od nazwy „sauvignon” uciec nie sposób. Bo nawet, jeśli nam się wydaje, że akurat sauvignona nie pijemy, nie lubimy, nie kupujemy, złośliwie obrzydzamy go innym, to i tak się może okazać, że właśnie takie coś mamy w kieliszku.

Fot. Archiwum„Sauvignon” to bez wątpienia – przynajmniej tak mi się wydaje – najczęściej spotykany termin, jaki pojawia się etykietach winiarskich. Przyczyna jest prosta – występuje w nazwach dwóch szczepów, które zalicza się do najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. I to jest jasne, a w dodatku to familia. Za rodziców robią tu odmiany cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...) oraz sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ..., ale nie będę wnikał, kto tu był mamą, a kto tatą – w dzisiejszym świecie to zresztą coraz mniej istotne. Za to ich bezpośrednim potomkiem, i to z prawego łoża (co dość rzadkie wśród vinifer) jest równie słynny cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po.... I na tym idylla się kończy, bo mimo tak bliskiego pokrewieństwa, organoleptycznie nikt tu do nikogo się nie przyznaje, nie podają sobie ręki, w pociągu siadają w innych przedziałach. Są tak obcy, że czasami jednak wpycha się oba cabernety „kazirodczo” do jednej butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr..., by się razem „pogryzły” i dały coś zupełnie nowego, inną jakość (oj, jakże to lubią w Médoc!). Sauvignon blanc też tak był traktowany i łączony z innymi odmianami przez wieki, ale światową karierę zrobił, kiedy zagrał solówkę. I jest to bodaj najdziwniejsza solówka w historii. Sauvignon blanc rozpozna w kieliszku niemal każdy, ale nie jest to powód koncyliacyjny – natychmiast powoduje spory, obelgi, a nawet rękoczyny i pozwy sądowe. Powód – szczep ten może dawać skrajnie odmienne wina, nowo- i staroświatowe, beczkowe i bezbeczkowe, przeraźliwie kwaśne, jak i słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. ausbruchy. Nieco podobnie jest cabernet sauvignon, choć ten potrafi się nieco lepiej maskować.

I jeszcze wyjaśnienie dla tych, co nie znoszą całej rodziny sauvignonów. Wy także, moi mili, go pijacie! Sauvignon blanc – co udowodniono sądownie – w kilku miejscach na świecie przebiegle ukrywa się pod innym nazwiskiem. Pijąc zaś włoskie friulano czy słoweńskie sauvignonasse (kiedyś tocai/tokaj) także pijecie sauvignon, co prawda nie blanc, tylko vert, i choć to w tym przypadku żadna rodzina, ale zawsze sauvignon!

Fot. ArchiwumBy to wszystko przemyśleć, tymczasem stanowczo polecam następujące wersje sauvignonów:
Verus Sauvignon Blanc 2013,
KV ZGP Štajerska Slovenija, Podravje, Słowenia
Lyngrove Collecion Cabernet Sauvignon 2014,
WO Stellenboschmiasto w południowo-zachodniej części Kraju Przylądkoweg... (...), RPA
Toscanini Cabernet Sauvignon Reserva Selección de Viñedo 2011,
Paso Cuello, Urugwaj
Saint Clair Sauvignon Blanc Pionieer Block 2014,
Marlborough, Nowa Zelandia
Peyremorin de Villegeorge 2011,
AOC Haut-Médoc, Bordeaux, Francja