Sauternes? O nie, to nie to samo!

Tak na jedno z naszych pytań odpowiedział, krzywiąc się lekko, Péter Molnár z winnicy Patricius. Węgrzy nie mają kompleksów i znają wartość marki, jaką jest Tokaj. Wierzą, że świat dokładniej pozna jej różne oblicza.

Od kilku lat importerzy z całego świata coraz liczniej odwiedzają ten region. A jak wiadomo, kto pierwszy, ten lepszy.

Tokaj to stary region, ale dziś nie żyje się tu wyłącznie dawną sławą. Tutejsi enolodzy choć oddają cześć jej tradycji, skupieni są na tworzeniu nowej jakości. Zagraniczne inwestycje niewątpliwie bardzo im w tym pomagają, co zwłaszcza w dobie dzisiejszego kryzysu na Węgrzech jest bardziej niż potrzebne. Najlepiej przecież kupować, gdy jest najtaniej. Chociaż większość producentów mówi, że jest o intratna inwestycja… z prawdopodobnym zwrotem po 20–30 latach.

Dużo, wiele i różnorodnie

Fot. Gróf DegenfeldW ciągu kilkuset lat powstało tu wiele stylów, w których nie gubią się chyba tylko koneserzy i sami enolodzy. To bogactwo stanowi o prestiżu, ale jest też źródłem nieporozumień. Cierpliwość Węgrów nie zna jednak granic i każdy może liczyć na obszerną porcję wyjaśnień. A jest co tłumaczyć, skoro nawet wina z tej samej winnicy, szczepu i rocznika mogą się od siebie różnić.
– Tokaj od wieków był bardzo podzielony – mówi Péter Molnár. – My dziś właściwie nie musimy niczego nowego wymyślać – zapewnia. – Na przykład większość ludzi uważa, że wytrawnyokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... tokaj to nowość, a to przecież tradycyjna kategoria win produkowanych tu od średniowiecza – wtóruje enolog Patriciusa.
Zwyczajowo wina wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... produkowano z gron, które z różnych powodów nie zostały dotknięte szlachetną pleśnią i nie nadawały się na aszú(węg.) winna jagoda zaatakowana przez szlachetną pleśń.S... (...). Głównym materiałem do ich produkcji są szczepy furmint i hárslevelűwęgierska odmiana białych winogron uprawianych głównie w... (...). – To najlepsi wyraziciele tokajskiego terroir – dodaje Molnár. Dla Istvána Szepsego, papieża Tokaju, furmint to podstawowy surowiec. – Rośnie on w najwyższych partiach winnic, na glebie najuboższej w materiał organiczny, a najbogatszej w minerały – tłumaczy Szepsy. – Jest wtedy trudniejszy do okiełznania, ale chaos jest twórczy – argumentuje. Ákos Keresztes, enolog z winnicy Gróf Degenfeld, ma wydzielone specjalne parcele tylko na produkcję wytrawnegookreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... furminta.

Zrozumieć szamorodnego

Podczas gdy wytrawne wina przeżywają swój renesans, tradycyjny słodki albo wytrawny szamorodni, nota bene o polskich korzeniach, wydaje się zanikać. Większość odwiedzonych przez nas producentów mówi, że ten styl potrafią zrozumieć tylko Węgrzy i Polacy. – Grona do produkcji szamorodniego zbiera się szybciej i łatwiej, a robiąc z nich winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), nie tracimy bardzo dojrzałych i niezbotrytyzowanych jagód, posiadających specyficzny smak – wyjaśnia Szepsy.
Różnica między szamorodnim a aszú to jednak nie sposób zbierania gron ani zawartość cukru, ale maceracjaekstrakcja na zimno substancji smakowych, aromatycznych, gar... (...) odpowiednio w fermentującym albo niefermentującym moszczu. Przepisy prawne wymagają, by szamorodni był utleniony i leżakowany w beczkach minimum 1,5 roku. A beczki kosztują. Z tego też powodu szamorodniego zaczyna wypierać jego tańsza wersja – niebeczkowane wino z późnego zbioru, porównywalne z niemiecką kategorią auslese(niem.) zbiór wyselekcjonowanych kiści.Jeden z 6 typów ni... (...).

Nowe stare

Zoltán Kovács, enolog z winnicy Disznókőusytuowany przy uczęszczanej drodze nr 37 konglomerat zabyt..., wierzy jednak w siłę tradycji. – Słodki i wytrawny szamorodni w naszej winnicy przetrwa – odpowiada na nasze wątpliwości. – To wymagające wina zarówno dla jego twórcy, jak i konsumenta – dodaje z uśmiechem. Wytrawny szamorodni dojrzewa, podobnie jak sherry fino, w niewypełnionych do końca beczkach, a przed utlenieniem chroni go flor. To wino dla koneserów.
Rynek jest jednak bezwzględny, niezależnie od kraju. Tokaj aszú od wieków jest produktem luksusowym, a jego pozycja ugruntowana. „Wino królów, król win” – jak miał powiedzieć o nim Ludwik XV. Skrzący się minerałami, wytrawny tokaj oraz delikatne, a zarazem bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. wina z późnego zbioru są dziś najbardziej inspirującymi i nieoczywistymi węgierskimi winami. Ruszają właśnie na podbój świata. Wznosimy kieliszek szamorodniego za ich powodzenie!