Skończyły się czasy ambitnych amatorów

Profesjonalizm wkrada się wszędzie, jak donosi Will Lyons w The Wall Street Journal Europe.

Dziennikarz opisuje zawody w degustacji w ciemno Blind Wine-Tasting Competition, rozgrywane między studentami z najbardziej renomowanych uniwersytetów Anglii – Oxford i Cambridge.

To najstarsza, bo rozgrywana już od 1953 roku tego typu dyscyplina. Pomysłodawcą był Harry Waugh, jeden z najbardziej utytułowanych angielskich kupców winnych. 60 lat temu zawodnicy spotkali się w prywatnym mieszkaniu, a ich aktywność jeden z jurorów ocenił jako „amatorskie siorbanie”. W 1953 roku wygrał Oxford, ale Cambridge odbiło sobie tę porażkę, zwyciężając później 4 razy pod rząd. Podsumowanie ostateczne przemawia jednak na korzyść Oxfordu: 36 zwycięstw, Cambridge – 23.

Pierwotnie podstawą do wygranej stawał się przypadek i entuzjazm zawodników. Z czasem jednak wszystko uległo zmianie i od lat o sukcesie decydują ciężka praca studentów, mordercze ćwiczenia i hektolitry zdegustowanego w ciemno zawczasu wina.

Ellie Jy Kim, kapitan drużyny Cambridge, trenowała intensywnie z zespołem przez 4 tygodnie, przeprowadzając 5 degustacji na tydzień. Kapitan Oxfrordu, Tom Arnold, student chemii, rozpoczął treningi w styczniu, z częstotliwością 4 razy na tydzień, plus weekendy.

W obliczu takiego zaangażowania w jubileuszowym roku organizator, producent szampana Pol Roger, zaprosił jeszcze dwie drużyny – jedną składającą się z dziennikarzy winiarskich, drugą zaś z kupców, sommelierów i osób z tytułem Master of Wine.

Degustacja wyglądała następująco: pod ocenę poddano 12 win – 6 białych i 6 czerwonych. Punkty zdobywano za prawidłowe wskazanie następujących wyróżników: główna odmiana winogron, kraj pochodzenia, region, subregion i rocznik. Po 40 minutowej ocenie win białych następowała 20 minutowa przerwa – i znowu 40 minut na czerwone. Głosy oddawało zawsze sześciu zawodników, a jedynie w przypadku remisu ocena siódmego miała być brana pod uwagę. W 2013 roku nie trzeba było sięgać do rezerwowego gracza. Zwyciężył Oxford zdobywając 689 punktów, Cambridge z 677 zajęło drugą lokatę. Podobnie jak dziennikarze, których 908 punktów przebili profesjonaliści z branży liczbą 918.

Zawodnicy demaskowali podczas degustacji takie winiarskie perły, jak: Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Huet, Château Haut-Brion, Vega-Sicilia (rocznik 1953) i Château Climens.

Ciekawe, jak będą wyglądać te zmagania za kolejne 70 lat bo – znając Anglików – na pewno nikt nie zlikwiduje tak obiecująco rozwijającej się tradycji.

Marta Śmietana