Śląsk winem połączony

To już nie pierwszy raz krakowski Wine Bar Stoccaggio (Krupnicza 9/2), w którym na co dzień można kupić polskie wina, urządził spotkanie z ich producentami.

Tym razem może nie było ich zbyt wiele, ale ci, co przyszli bądź na spotkanie otwarte lub też uczestniczyli w degustacji komentowanej, nie żałowali. W piątek, 10 kwietnia, wystąpiła połączona ekipa Górnego (Winnica Kępa Wiślicka) i Dolnego Śląska (Winnice Wzgórz Trzebnickich i Winnica Jakubów). Wzgórza Trzebnickie to dynamiczne i potężne, jak na Polskę, niemal wielkobiznesowe przedsięwzięcie stawiające z powodzeniem na klasyczne vinifery. Na drugim końcu jest Kępa Wiślicka, raczej hobbystyczne jak dotąd przedsięwzięcie, ale stawiające na stopniowy rozwój i nowe vinifery. Podobnie jak Winnica Jakubów, choć tutaj dynamika wzrostu i determinacja jest znacznie wyraźniejsza, zarówno pod kątem nowych nasadzeń, jak i rozbudowę infrastruktury okołowiniarskiej (agroturystyka). No i ten hibernal… Jeśli miałbym wskazać pierwsze polskie kultowe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), to pewnie musiałbym wskazać właśnie na to…

WGo

Oceny Wojciecha Gogolińskiego:

89 Hibernaljedna z najstarszych nowych białych odmian mieszańcowych,... (...) 2014, Dolnośląskie, Winnica Jakubów
86 Hibernal 2014, Śląskie, Winnica Kępa Wiślicka
86 Solaria 2014, Dolnośląskie, Winnica Jakubów
85,5 Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... 2013, Dolnośląskie, Winnice Wzgórz Trzebnickich
85 Gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne... 2014, musujące, (pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb..., chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp...), Dolnośląskie, Winnice Wzgórz Trzebnickich
85 MuscatMuscat to jedna z najstarszych, najpopularniejszych i&n... Odeski 2014, Śląskie, Winnica Kępa Wiślicka
85 Regent 2013, Śląskie, Winnica Kępa Wiślicka
83 Blanc 2012, musujące, (pinot noir, chardonnay), Dolnośląskie, Winnice Wzgórz Trzebnickich

 

W sobotę było bardzo lokalnie, a to dzięki winiarzom z Małopolski. Przez całe popołudnie odwiedzający mogli brać udział w degustacji otwartej, którą  zwieńczała wieczorna degustacja komentowana. Szczególnie do gustu przypadł Hibernal 2014. Późny i aromatyczny biały szczep wywarł pozytywne wrażenie, a to za sprawą winnicy Witanowice „Hybridium”. Winiarze z Małopolski, a więc Winnica Rodziny Steców, Winnica Chodorowa oraz wspomniana już wcześniej winnica Hybridium podzieliły się swoimi eksperymentami z winami czerwonymi, min. rondo, regent oraz niezbyt udana próba z Marechal Foch. To, co winiarze jednogłośnie podkreślali, to potrzeba ciągłej edukacji, wytyczanie granic, poszukiwanie nowych rozwiązań dla winorośli. Według Marcina Pierożyńskiego z Winnicy Hybridium, to, co najważniejsze w polskich warunkach, dzieje się w piwnicy.  Eksperymenty z winami likierowymi i musującymi to domena Zbyszka Krzyżaka z Chodorowej. Natomiast polski biegun ciepła w okolicach Tarnowa – a więc winnica Steców w Tuchowie – to próby kupażowania win, a wkrótce pierwsze vinifery. Dlaczego warto pić polskie wina? Harmonijnie łączą się z daniami polskiej kuchni, to efekt starannej pracy ręcznej i sumiennej selekcji gron. Kondycja polskiego winiarstwa zdecydowanie pokazuje tendencję rosnącą, nie zapominajmy więc o magii w polskich piwnicach i bądźmy na bieżąco z lokalnymi trendami.

Joanna Dulemba