Słodki rok

Podczas degustacji win z regionów Sauternes i Barsacfrancuskie, botrytyzowane białe słodkie wino AOC z region... (...) słynny francuski dziennikarz Michel Bettane zachwycił się ich jakością.

Powiedział: „To świetny rocznik dla Sauternes. Wielkie wina z dużą ilością wszystkiego, co niezbędne – owocowości, alkoholu – i ze świetną kwasowością. Te wina są nawet lepsze niż roczniki 1997 i 2001”.

Dodatkowo producenci z regionów Sauternes i Barsac podkreślają, że wina są wybitne nie tylko ze względu na najlepszych producentów. „Nawet w posiadłościach drugiej kategorii powstały bardzo kompletne wina. To rocznik dla zakochanych w Sauternes”.

Bettane podkreśla kolejny wyjątkowy fakt – rzadko się zdarza, by zbiory przebiegły tak szybko, jak tego roku. Botrytyzacja dotknęła w pełni dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...) grona na tyle wcześnie, że winogrona zaczęto zbierać już 20 września. W niektórych posiadłościach – między innymi Chateau Climens – wystąpiła taka sytuacja, że zbierano całe gałęzie, zamiast dokonywać wcześniejszej selekcji na krzaku.