Słońce i wszechstronność

Nie ma żadnego błędu w twierdzeniu, że wina amerykańskie to wina kalifornijskie, ponieważ niemal wszystkie wina wytwarzane w Stanach Zjednoczonych pochodzą właśnie z tego stanu.

W Kalifornii narodziło się pojęcie Nowego Światapopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win..., do miana symbolu urosły wina odmianowe, rozpoczęła się produkcja na wielką skalę. Także tu zaczęto robić wina zajmujące pierwsze miejsca w światowych rankingach. W skrócie tutejsze wina można określić mianem comprehensive – wszechstronne.

Fenomen kalifornijskiego winiarstwa tłumaczy się specyfiką lokalnego klimatu. Ogólnie jest tam cieplej niż w Europie, ale ten rozległy obszar oprócz tego, że obejmuje aż pięć stref klimatycznych, jest bardzo mocno pofałdowany – w Kalifornii znajduje się najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych (Mount Whitney – 4418 m n.p.m.), jak i najniżej położony obszar w kraju (Dolina Śmierci – 86 m p.p.m.).

Sprawia to, że niektóre okolice i apelacje (AVA) są równie chłodne, a nawet mroźne, jak północna Burgundia, Szampania czy różne obszary Alzacji, inne zaś równie ciepłe jak Dolina Rodanu, Włochy, Hiszpania czy  Portugalia.

Teza „New York Timesa”
Także pod względem jakości produkowanych win – jakkolwiek na to patrzeć – jest to obszar wielkich kontrastów. Choć dziś bez wątpienia w Kalifornii ciągle dominuje produkcja masowa i działają tam rodzinne, średniej wielkości (E&J Gallonajwiększa rodzinna firma winiarska na świecie (druga to C..., Wente) koncerny winiarskie na świecie, jest to również wielki obszar wyrobu win zdecydowanie zaliczanych do najlepszych na świecie.

Fot. Archiwum„Wszyscy, którzy próbowali najlepszych kalifornijskich win tam, na miejscu, zgodzą się, że ich delikatność i smak można porównywać z winami reńskimi i mozelskimi (…) lub nawet bordoskimi” – pisał 30 czerwca 1899 roku „New York Times”. To śmiałe porównanie zważywszy na fakt, że pierwszą przydomową winnicę założono w Kalifornii nieco ponad sto lat wcześniej. Ale pod koniec XIX wieku nad Pacyfikiem rosło już – jak ocenia ten sam „NYT” – blisko 30 mln krzewów.

W tradycyjnym europejskim rozumieniu Ameryka długo nie była postrzegana jako kraj winiarski. Pomimo dużej produkcji wina gusta lokalnych konsumentów były przedmiotem kpin. Przeciętnemu Amerykaninowi w zasadzie obojętne było, czy pije winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) jabłkowe czy gronowe, ważne, aby było słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.., a jeszcze lepiej, gdyby to była whiskey z lodem lub piwo. Zmieniło się to dopiero z początkiem lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Paryska prawda
Wina kalifornijskie to niemal w całości wina odmianowe – właśnie w Kalifornii wymyślone. Niewiele win, i to najczęściej niższej jakości, sprzedaje się pod innymi nazwami jako wina mieszane, określane mianem meritage(ang.) popularny, kalifornijski (i amerykański) termin win... (...).
Wiele emocji budzi ciągle porównywanie jakości win amerykańskich z europejskimi, zwłaszcza w kontekście opozycji Nowy Światpopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win... – z jego bezkompleksowym podejściem do sztuki winiarskiej – i najlepsze regiony winiarskie Starego Świata o ugruntowanej tradycji technologicznej i doborem odpowiednich odmian uprawianych od wieków na tym samym obszarze. Jednak wina kalifornijskie zdecydowanie częściej zaczęły wygrywać porównawcze degustacje.

Zanim do tego doszło, w Europie obowiązywała zgodna z „duchem czasu” słynna maksyma barona Philippe’a de Rothschilda, który w roku 1972 stwierdził: „Wina amerykańskie mają jedną cechę wspólną: wszystkie smakują jak coca-cola”.
Jednym z pierwszych, który już w latach siedemdziesiątych docenił wina kalifornijskie i otwarcie o tym pisał, był słynny angielski dziennikarz i nasz publicysta Hugh Johnson.

Inny Anglik Steven Spurrier, prowadzący szkółkę degustacji w Paryżu, postanowił zorganizować degustację porównawczą win z obu krajów. Większość ekspertów pukała się w czoło: „Po co tyle zachodu?”. Jednak Spurrier w maju 1976 roku dopiął swego: w paryskim hotelu Intercontinental komisja najlepszych francuskich kiperów w ciemno oceniała dwadzieścia win z obu krajów, dziesięć białych i tyleż samo czerwonych.
Gdy ogłoszono wyniki, życie we Francji zamarło: w obu kategoriach (białe i czerwone) zwyciężyły wina kalifornijskie.

Cabernety, chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) i…
Nieoficjalnie Kalifornię dzieli się na pięć większych obszarów winiarskich: South Coast (okolice San Diego), Central Coast (od Santa Barbara po Alamedę), Central Valley (od Kern po Yubę), Sierra Foothills (u podnóża Gór Skalistych) oraz North Coast (w skład którego wchodzą Napa Valley i Sonoma Valley).
Tutejsze warunki klimatyczne sprawiają, że udaje się otrzymać wina wszelakiego typu, od bardzo wytrawnych rieslingów i win musujących niewiele ustępujących szampanom poprzez wina czerwone, przywodzące na myśl wina z Bordeaux, Burgundii czy Toskanii, aż po wina typu sherry, porto, a nawet botrytyzowane.

Zinfandel/Fot. LWWCKalifornia to także kraj wielkich eksperymentów winiarskich oraz braku typowo europejskich ograniczeń dotyczących wyboru sadzonych odmian, miejsca ich uprawy czy swobody w dziedzinie sposobu upraw, irygacji winnic, winifikacji i dojrzewania wina. Ta dowolność sprawia, że z roku na rok gwałtownie, jak na winiarstwo, zmienia się obszar upraw i preferencje dotyczące różnych odmian winogron.
Wielka rewolucja w kalifornijskim winiarstwie zaczęła się, podobnie jak w ogóle w USA, w latach siedemdziesiątych XX wieku wraz z falą wzrostu popularności czy – przynajmniej w zdecydowanej większości – odkryciem przez społeczeństwo amerykańskie wina i gwałtowną modą na jego konsumpcję.

Najpopularniejszą odmianą amerykańską pozostaje zinfandelczerwona odmiana winogron uprawiana głównie w Stanach Zjed...; popularny, bo do niedawna uważany – niesłusznie – za szczep amerykański, ale także dlatego, że daje wina niemal wszystkich typów: od różowych i czerwonych wytrawnych po wina półsłodkieokreślenie wina zawierającego sporą ilość cukru resztow... i słodkie, a nawet typu porto czy sherry. Poza tym wina półwytrawneokreślenie wina, w którym nie cały cukier – na drodze f..., zwłaszcza różowe, schłodzone dobrze łączą się w sezonie letnim
z prostą kuchnią amerykańską i meksykańską – są zatem dobrym dodatkiem do pikników i barbecue. Nie zmienia to faktu, że królem win czerwonych jest cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), którego obszar upraw podwoił się w ostatnich dekadach, ciągle rośnie i jest dziś dwa razy większy niż w Bordeaux. Co więcej – cabernety dojrzewają tu szybciej niż w Bordeaux i dają potężne, taniczne wina nadające się zarówno do szybkiej konsumpcji, jak i długiego dojrzewania. Można w nich zauważyć aromaty czarnej porzeczki, cedru, mięty, eukaliptusa. Ta odmiana jest również chętnie wykorzystywana do wyrobu win mieszanych, często razem z odmianą merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...).

Podobną rolę wśród win białych pełni szczep chardonnay – obszar uprawy tej odmiany pięciokrotnie przewyższa powierzchnię upraw w burgundzkim Côte d’Or. Wina z tego szczepu wyrabia się na kilka sposobów, a główna różnica zasadza się na stosowaniu lub nie beczek dębowych w czasie fermentacji i dojrzewania.
Kalifornijskie chardonnay charakteryzują się najczęściej aromatami gruszek, melona, fig. Powierzchnia upraw tych winogron ciągle rośnie, a wzrost ten jest wprost proporcjonalny do liczby dyskusji, najprzeróżniejszych rankingów i publikowanych na ten temat tekstów. Część konsumentów i producentów jest już tym znudzona, czego wyrazem są tabliczki niekiedy spotykane przy winnicach z symbolem NCH – No Chardonnay Here. Ale te protesty są wołaniem… na puszczy – chardonnay pozostanie najszlachetniejszą białą odmianą w Kalifornii.

O enturystyce w Kalifoni czytaj na: Kalifornia! Kalifornia!

O ludziach wina Złocistego Stanu czytaj na:

Wszystko przez dziewczyny…

Przy golfie o winie