Słoweńcy biorą niemal wszystko

Podczas ostatniej edycji międzynarodowego konkursu Galicja Vitis słoweńska winiarnia Vinska Klet Goriška Brda zdobyła „worek” medali. Nie pierwszy raz.

Fot. Vinska Klet Goriška BrdaNie było chyba jeszcze takiego konkursu na świecie, gdzie przedstawione wina z tej wytwórni nie zdobyłyby wysokich ocen. W zawodach winiarskich owo docenienie polega na przyznawaniu medali, dlatego w firmowej sali degustacyjnej w Dobrovie (po polsku – Dąbrowie), gdzie mieści się winiarnia brakuje już ścian, by prezentować wszystkie trofea.
Tym razem Vinska Klet Goriška Brda ze słoweńskiego regionu Primorska przywiozła z Krakowa, gdzie odbyła się VI edycja Galicja Vitis aż jedenaście medali. Są to w kolejności:

Złote:
Bagueri Superior Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... 2012
Zdobyło aż 90,33 punktów i zostało championem w kategorii białych win wytrawnych
Quercus Sauvignon Blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... 2016
Bagueri Superior Ribolla Gialla 2013
Bagueri Superior Cabernet Sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... 2012
Bagueri Superior MerlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec... 2013
Quercus Pinot Grigio 2016
Quercus Merlot 2015
Quercus Cabernet Sauvignon 2015

Srebrne:

Bagueri Roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...)

Fot. Vinska Klet Goriška Brda

Winiarnia Goriška Brda leży tuż przy granicy z Włochami, a dokładniej graniczy z tamtejszą apelacją Collio. Choć tak naprawdę to z nią nie graniczy, jest całkowitym jej przedłużeniem – po prostu oba kraje ją dzielą między siebie. Dwie trzecie „wspólnej” apelacji Collio/Brda leży po stronie słoweńskiej, co Włochom, a właściwie Furlanom (rdzennym mieszkańcom Friuli, nieuznających się za Włochów) trudno znieść spokojnie i dlatego używają liczby pojedynczej („collio” zamiast „colli”). Trudno znieść, bowiem po słoweńskiej stronie leży ta lepsza część apelacji, ułożona łagodnie na wzgórzach, włoska raczej rozpościera się po sąsiednich dolinach i znajdujące się tam winnice nie mają tak wspaniałej wystawy.
Vinska klet „Goriška Brda” jest spółdzielnią 480 członków, posiadających łącznie półtora tysiąca hektarów. Jest jedną z najlepiej zarządzanych i bez wątpienia robiących jedne z najlepszych win Słowenii. Co też widać po zdobywanych medalach.

Wojciech Gogoliński