Abadía Retuerta

    założona w roku 1996 hiszpańska winiarnia leżąca na granicy apelacji ribera del duero, w Sardón de Duero (20 km od Valladolid) i przez to produkująca wina regionalne (castilla y león).

    Fot. ArchiwumNależy do koncernu Novartis. Swoją nazwę zawdzięcza opactwu znajdującemu się w obrębie posiadłości Abadía de Santa María de Retuerta, w którym jest dziś luksusowy hotel. Klasztor jest wybitnym przykładem hiszpańskiej sztuki romańskiej XII wieku. Skupia w sobie różne style architektoniczne, będące wiernym odzwierciedleniem epok, w których miała miejsce jego budowa, jak również przebudów, jakim był poddawany w ciągu wieków. Posiada ponad 200 ha winnic (54 parcele na 700 ha całej posiadłości), gdzie uprawia się głównie odmiany tempranillo, cabernet sauvignon, merlot i syrah. Jej głównym enologiem jest Angel Anocíbar, zaś stałym konsultantem – Pascal Delbeck (Château Ausone).

    Główne wina – Selección Especial, Cuvée El Palomar, Abadía Retuerta Colección Vinos de Pago (z różnych parcel). Produkcja – ok. 1 mln butelek. Znajdując się formalnie poza apelacją (choć w rzeczywistości siedlisko jest tu takie samo), winiarnia na dużo większą swobodę w komponowaniu swoich win.