Bolgheri

    miasteczko oraz niewielki nadmorski obszar i gmina w środkowej Toskanii, północny fragment tzw. Maremmy, rejonu winiarskiego niemal nieznanego do przełomu lat 60. i 70. ub. w.

    BolgheriBolgherimiasteczko oraz niewielki nadmorski obszar i gmina w środko... kojarzy się dziś z włoskimi winami najwyższej jakości. Nie jest do końca jasne pochodzenie nazwy „bolgheri”. Jedni wywodzą go od imienia Bulghere, które nosił słynny profesor prawa na uniwersytecie w Bolonii, obrońca Włochów w czasie imperatora Barbarossy. Inni sądzą, że określenie to pochodzi od społeczności Bułgarów (właśc. Protobułgarów), którą osiedlili tu Longobardowie po którejś z wojen, i którzy ulegli stopniowemu zlatynizowaniu. Zapiski o istnieniu osiedleńców pochodzą jeszcze z VIII w.

    Bolgheri było od wieków miejscem produkcji tanich lokalnych win, ale pojawienie się takich sław jak Sassicaianajsłynniejsze wino włoskie należące do grupy tzw. super... (...) czy Ornellaia przewróciło klasyfikację win włoskich i wywindowało w jednej chwili obszar na światowe listy przebojów (i cen). Na jego terenie w 1994 r. stworzono osobną apelację bolgheri, która obejmuje wina białe, różowe i czerwone, jednak tylko te ostatnie są zaliczane do światowej czołówki.