Bolgheri

    miasteczko oraz niewielki nadmorski obszar i gmina w środkowej Toskanii, północny fragment tzw. Maremmy, rejonu winiarskiego niemal nieznanego do przełomu lat 60. i 70. ub. w.

    Fot. ArchiwumBolgheri kojarzy się dziś z włoskimi winami najwyższej jakości. Nie jest do końca jasne pochodzenie nazwy „bolgheri”. Jedni wywodzą go od imienia Bulghere, które nosił słynny profesor prawa na uniwersytecie w Bolonii, obrońca Włochów w czasie imperatora Barbarossy. Inni sądzą, że określenie to pochodzi od społeczności Bułgarów (właśc. Protobułgarów), którą osiedlili tu Longobardowie po którejś z wojen, i którzy ulegli stopniowemu zlatynizowaniu. Zapiski o istnieniu osiedleńców pochodzą jeszcze z VIII w.

    Bolgheri było od wieków miejscem produkcji tanich lokalnych win, ale pojawienie się takich sław jak Sassicaia czy Ornellaia przewróciło klasyfikację win włoskich i wywindowało w jednej chwili obszar na światowe listy przebojów (i cen). Na jego terenie w 1994 r. stworzono osobną apelację bolgheri, która obejmuje wina białe, różowe i czerwone, jednak tylko te ostatnie są zaliczane do światowej czołówki.