chablis

  Białe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłącznie z winogron odmiany chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (zwanej lokalnie beaunois), uprawianych w 19 gminach na powierzchni około 2,5 tys. ha (faktycznie 1,35 tys. ha) w podokręgu ChablisienPodokręg winiarski w Burgundii leżący w północno-wsc... (...), w okręgu Yonne.

  Moc minimalna – 10%.

  Leżakowanie – około 2–3 do 5, a nawet 10 lat (lepsze roczniki), ale najczęściej pite po 1–2 latach dojrzewania. Barwa złocista z zielonkawym odcieniem. Intensywny, świeży, złożony, bogaty i delikatnie owocowy (a także kwiatowy) aromat z niekiedy wyczuwalnym odcieniem orzechowym, miodowym i korzennym, a także jabłkowym, migdałowym i skoszonej trawy. Wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d..., lekkie, o delikatnie owocowym smaku i niekiedy nadmiernej kwasowości (czasami jednak charakterystycznie, przyjemnie drapie w gardle).

  Wydajność maksymalna – 50 hl/ha.

  Produkcja roczna – około 154 tys. hl (około 65% produkcji wszystkich win chablisBiałe wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłącz... (...)).

  AOC – od 13.01.1938.