Clarke (Oz Clarke)

    niezwykle popularny, znany i lubiany brytyjski dziennikarz winiarski, obdarzony niespotykanym humorem, dowcipem i wielką pomysłowością. Tym zawsze porywa miliony czytelników, widzów i słuchaczy.

    Fot. English WikipediaBardzo otwarta osobowość. Śpiewak i aktor (m.in. w Royal Shakespeare Company). Zagrał drugoplanowe role m.in. w obu częściach Supermana. Wychowany w katolickiej rodzinie irlandzkiego pochodzenia, studiował w Oksfordzie (teologię i psychologię), tam też śpiewał w różnych zespołach i chórach oraz uprawiał trudną do zliczenia liczbę sportów. Człowiek wielkiej pasji i ducha, a jednocześnie niezwykle skromny. Autor kilkudziesięciu wielokrotnie wznawianych, bestsellerowych książek o winie, z których: Let Me Tell You about Wine, Oz Clarke’s Introducing Wine, Oz Clarke’s Pocket Wine Book (ukazuje się corocznie od 1993 r.) oraz Sainsbury’s Encyclopedia of Wine* to perły. Prowadzi też rewelacyjną stronę internetową (ozclarke.com), gdzie można obejrzeć jego opowieści o winie. Badania opinii publicznej przeprowadzone w 2008 r. pokazały, iż Oz jest najbardziej rozpoznawalnym krytykiem winiarskim w Wielkiej Brytanii!

    Wielki sympatyk Polski. Po wprowadzeniu stanu wojennego manifestował pod ambasadą PRL w Londynie. Miał kiedyś polską gosposię, dlatego uwielbia naszą kuchnię, a zwłaszcza grzyby.

     

    *To genialna pozycja, z której uczyłem się pisania o winie, i z której ciągle korzystam, mimo upływu 20 lat od jej wydania.