Doctor (Bernkasteler Doctor)

    najsłynniejsza parcela (Einzellage) w Niemczech o powierzchni zaledwie 1,8 ha.

    Obsadzona rieslingiem leży nad założonym w 1291 r. miasteczkiem Bernkastel (od 1905 r. – Bernkastel-Kues) nad Mozelą w okręgu Bernkastel (Bereich Bernkastel), w podokręgu Badstube (Grosslage Badstube). Jest najdroższym kawałkiem ziemi uprawnej w Niemczech. Kiedy na początku XX wieku winnica zmieniała właściciela, za pojedynczy krzew płacono sto marek w złocie. Spadziste, łupkowe gleby parceli, która niemal wdziera się do miasta, dają wina o niezwykłej koncentracji, mineralności i potencjale. Nawet dziś niektóre tamtejsze krzewy pochodzą sprzed ataku filokserygatunek mszycy, niezwykle groźny szkodnik winorośli.Atak m..., a ich korzenie sięgają 10 metrów w głąb ziemi.

    Fot. Wojciech GogolińskiNazwę parceli tłumaczy opowieść o arcybiskupie Trewiru z XIII w., którego – kiedy zapadł na śmiertelną chorobę – nic nie było w stanie wyleczyć, aż do chwili, gdy sięgnięto po miejscowe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Od tamtej pory w zapisach pojawia się nazwa „Doctor”. Nie należy jej wszakże mylić z bardzo znaną pacelą Doktor w Rheingauregion winiarski w południowo-zachodnich Niemczech, leżąc....

    Wskutek prób wprowadzania unijnego prawa winiarskiego na początku lat 70. ub. w. reputacja parceli nieco podupadła, kiedy władze na siłę jęły manipulować przy jej granicach, starając się je rozszerzyć i stworzyć coś w rodzaju większej apelacji. Sprawy sądowe ciągnęły się przez kilkanaście lat ze szkodą dla parceli i win. Posiadłość należy dziś do dwóch odnóg rodziny Thanisch, wytwórni Wegeler-Deinhard (jednego z największych producentów win w Niemczech) oraz rodziny Lauerberg. Piwnica Wegelerów-Deinhard znajduje się bezpośrednio pod parcelą. Pół setki pochodzacych z niej butelek kanclerz Adenauer podarował w latach 50. ub. w. prezydentowi Eisenhowerowi.

    Niestety, jedne z najlepszych niemieckich win pochodzą jedynie z tej niewielkiej parceli – okoliczna większość to wyroby dla turystów, których masowo ściąga tu piękno miasteczka i malowniczej winnicy. Wina te mają prawo do mylącego okręgowego określenia „Bereich Bernkastel(er)” (samego lub z nazwą innej parceli), ale nie mają nic wspólnego ze słynnymi rieslingami z Doctora.