eszencia (tokaj eszencia)

    najsłodsza i najdroższa wersja tokaju aszú(węg.) winna jagoda zaatakowana przez szlachetną pleśń.S... (...) o mocy rzadko przekraczającej 8% (najczęściej to ok. 5%).

    Fot. DisznóköWytwarzana w całości z moszczu rodzynek pokrytych szlachetną pleśnią (aszú) i fermentowana nawet przez kilka lat w szklanaych balonach. Barwa wina jest ciemnobursztynowożółta i musi ono zawierać co najmniej 240 g/l cukru, ale często jest go 800 g/l! (miód ma z reguły „ledwie” 500–600 g/l!). Z uwagi na trudność wytwarzania i czas dojrzewania (co najmniej 10 lat), produkowane w ilościach śladowych, bardzo trudne do kupienia i sprzedawane zwykle w buteleczkach o pojemności 50–100 ml (tylko na bardzo rzadkich degustacjach pojawia się butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... półlitrowa).

    Od wieków niemal cała ilość wina trafiała na królewskie dwory i do najzamożniejszych ludzi. Uznawano je za nektar i lek (sprzedawano je w aptecznych butelkach). Dziś jest zwykle wręczana jako prezent zagranicznym gościom węgierskich oficjeli.