floc de gascogne

    białe lub różowe francuskie wino likierowetyp białego, różowego lub czerwonego wina alkoholizowaneg... (...) (mistellatyp wina likierowego wyrabianego z nieprzefermentowanego (na... (...)) klasy AOC, wyrabiane na tym samym obszarze co armaniak (Gaskonia) na bazie destylatu winnego i świeżego moszczu (soku) winogronowego. Mocne (17–18%) i słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. (ok. 130 g/l).

    Bezpośrednio po lekkim wytłoczeniu winogron, moszcznieklarowany, świeżo wyciśnięty mętny sok winogronowy..... (...) jest mieszany ze starzonym co najmniej rok destylatem o mocy nie niższej niż 52% i wyprodukowanym z winogron pochodzących z tej samej winnicy co moszcz. Tak sporządzony zestaw dojrzewa (przegryza się) następnie w beczkach dębowych minimum rok, ale przeważnie okres ten jest dłuższy. Natomiast po rozlaniu do butelek i szczelnym zakorkowaniu mistella (podobnie jak inne alkohole mocne) dalej już nie dojrzewa, więc nie warto kierować takich butelek do własnej piwniczki.
    Tradycyjnie floc jest podawany jako aperitifnapój alkoholowy (rzadziej bezalkoholowy) podawany przed po... (...) lub do deserów, a w ostatnich latach także do foie gras, serów (np. roquefort), a nawet do ostryg. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) podaje się w temperaturze ok. 12°C (jako aperitif) i 5–6°C (do posiłków) najczęściej w kieliszkach koniakowych lub innych w kształcie tulipana.