floc de gascogne

    białe lub różowe francuskie wino likierowe (mistella) klasy AOC, wyrabiane na tym samym obszarze co armaniak (Gaskonia) na bazie destylatu winnego i świeżego moszczu (soku) winogronowego. Mocne (17–18%) i słodkie (ok. 130 g/l).

    Bezpośrednio po lekkim wytłoczeniu winogron, moszcz jest mieszany ze starzonym co najmniej rok destylatem o mocy nie niższej niż 52% i wyprodukowanym z winogron pochodzących z tej samej winnicy co moszcz. Tak sporządzony zestaw dojrzewa (przegryza się) następnie w beczkach dębowych minimum rok, ale przeważnie okres ten jest dłuższy. Natomiast po rozlaniu do butelek i szczelnym zakorkowaniu mistella (podobnie jak inne alkohole mocne) dalej już nie dojrzewa, więc nie warto kierować takich butelek do własnej piwniczki.
    Tradycyjnie floc jest podawany jako aperitif lub do deserów, a w ostatnich latach także do foie gras, serów (np. roquefort), a nawet do ostryg. Wino podaje się w temperaturze ok. 12°C (jako aperitif) i 5–6°C (do posiłków) najczęściej w kieliszkach koniakowych lub innych w kształcie tulipana.