Galet (Pierre Galet)

    (ur. 1921) – francuski ampelograf, największa osobistość tej nauki traktującej o pochodzeniu i odmianach winorośli, twórca jej nowoczesnych, naukowych ram.

    Przypadkowo jego największa aktywność naukowa zakończyła się wraz z rozpowszechnieniem się analiz kodu DNA szczepów, co już zupełnie zrewolucjonizowało ampelografię. Urodził się w Monako, jego matka była Angielką (choć Galet nigdy nie nauczył się angielskiego), ojciec, sklepikarz, zmarł, gdy chłopak miał osiem lat. Dla matki z czwórką dzieci były to ciężkie czasy, niemniej zdołała go wysłać do szkoły ogrodniczej. Za wyniki w nauce dostał stypendium w… szkole inżynierskiej i został najmłodszym inżynierem we Francji. W czasie wojny pracował w kooperatywie winiarskiej pod Lyonem, a później wraz z matką przeniósł się do Paryża, gdzie rozpoczął studia chemiczne na Sorbonie. Kiedy został wezwany na przymusowe roboty do Niemiec, zaczął się ukrywać w różnych częściach kraju, imając się dorywczych zajęć – od naprawy urządzeń elektrycznych po pasanie krów i zbiory winogron. Po wojnie przypadkowo wylądował w Montpellier w największej podówczas szkółce winiarskiej na świecie Les Pepinieres Richter. Tam zaczęła się jego światowa kariera – Galetowi od razu przestały zgadzać się „rachunki”, wykrył całą masę nieprawidłości w klasyfikacji odmian, więc zaczął wszystko porządkować. Z jednej strony spotkało się to z wielkim uznaniem profesorów enologii, a z drugiej z ostracyzmem, a wręcz nienawiścią winiarzy, którzy w ślad za jego badaniami musieli zmieniać nasadzenia. W latach 1946–89 był profesorem w École Nationale Supérieure Agronomique de Montpellier, gdzie prowadził dalsze badania oraz stworzył imponującą kolekcję odmian z całego świata.

    Z dzisiejszego punku widzenia jego metody badawcze były bardzo ubogiedegustacyjne określenie wina, w którym nagromadzenie iloś... (...) – Galet opierał się głównie na porównywaniu charakterystyki liści winorośli, ich szypułek, kiści, jagód itd., jak również ocenach organoleptycznych. Mimo to jego osiągniecia są gigantyczne – zidentyfikował tysiące różnych odmian, wykrył wiele wpadek w różnych regionach, gdzie od dekad błędnie rozpoznawano różne szczepy. Wiele podróżował po winnicach wszystkich kontynentów. Napisał kilka książek, z których uczyły się pokolenia enologów, w tym dwie fundamentalne: Cépages et vignobles de France oraz Dictionnaire encyclopédique des cépages. Co ciekawe – Galet jest zagorzałym przeciwnikiem ustawowego wycinania hybryd i gatunków amerykańskich w Europie, czym podpadł urzędnikom w Brukseli. Uważa to za dziki anachronizm i barbarzyństwo.