Galil Mountain Winery

    Nowoczesna winiarnia w Górnej Galilei (północny Izrael). Powstała w 2000 roku jako spółka kibucu Yiron, gdzie wytwarza się owoce i znajduje się wytwórnia, oraz najbardziej znanej winiarni w kraju – Golan Heights Winery.

    Winogrady położone są na terenach górzystych, dochodzących do 1000 m n.p.m., co daje ogromną różnorodność owoców. Galil Mountain Winery produkuje wina w stylu nowoświatowym, głównie czerwone (80% produkcji) i odmianowe, ale też cuvée. Winemakerem jest Micha Vaadia, absolwent enologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, praktykujący wcześniej w Kalifornii, Argentynie i Nowej Zelandii.

    Do najbardziej znanych win produkowanych w Galil Mountain Winery należą Avivim (69% viognier, 31% chardonnay), Meron (78% syrah, 11% cabernet sauvignon, 11% petit verdot) oraz Yiron (50% cabernet sauvignon, 44% merlot, 4% syrah, 2% petit verdot) – jedno z najlepszych izraelskich win ostatnich lat. Yiron jest wytwarzany ostatnio także w wersji odmianowej Yiron Syrah. Wszystkie wina są produkowane zgodnie z zasadami kaszrutu.