Halliday (James Halliday)

    (ur. 1938) australijski prawnik, winiarz, konsultant i sędzia winiarski, nestor dziennikarstwa i krytyki winiarskiej na antypodach.

    Autor wielu książek (w sumie ponad 40!), w tym najważniejszej, wydawanej corocznie James Halliday Annual Wine Companion. Miał także udział w tworzeniu takich dzieł jak The Oxford Companion to Wine Jancis Robinson czy Larousse Encyclopedia of Wine. Razem z Hugh Johnsonem napisał słynne dzieło The Art and Science of Wine (Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Sztuka i nauka) – „must have” każdego, kto zajmuje się winami w ogóle. Spod jego pióra wyszły także dzieła oraz przewodniki dotyczące winiarstwa nowozelandzkiego i kalifornijskiego. Mimo wieku jest tytanem pracy – w świecie wina żartuje się, że gdyby nie troskliwa i zasadnicza  żona, która dba o jego zdrowie, tych książek powstałoby znacznie więcej!

    W 1970 roku wraz z dwoma kolegami prawnikami założył w Hunter Valley kultową dziś winiarnię Brokenwood, a kilkanaście lat później w Yarra Valley równie znaną Coldstream Hills. Później udziały w obu sprzedał, by poświęcić się pisarstwu. Wcześniej praktykował sztukę enologiczną m.in. we Francji.