Hattenheim

  Ważna miejscowość winiarska w niemieckim regionie Rheingauregion winiarski w południowo-zachodnich Niemczech, leżąc..., na południowy-zachód od Wiesbaden. Jedno z najcieplejszych miejsc w regionie i jedyne miejsce, gdzie Ren robi słynną „eskę” i płynie w poprzek, ze wschodu na zachód. Dzięki temu winnice mają bardzo ciepłą południową wystawę.

  Znajduje się tutaj ok. 270 ha winogradów, z czego 40 proc. jest klasyfikowana jako Erstes Gewächs(niem.) pierwsza, najlepsza uprawa, parcela, działka.Klasyf... (...).
  Wielki wpływ na rozwój tutejszego winiarstwa miał założony w 1116 r. w sąsiednim Eberbach – dziś już nieczynny – Zisterzienserkloster, klasztor cystersów, którzy bardzo promowali na tych terenach burgundzką odmianę pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb... (klebrot). Jeszcze przed filokserą stanowiła ona połowę tutejszych upraw, ale z czasem zdecydowanie ustąpiła rieslingowi. W potężnym klasztorze (po najeździe napoleońskim i sekularyzacji w 1803 r. był tu ośrodek dla psychicznie chorych, a potem więzienie) kręcono zimą 1985/86 zdjęcia do filmu Imię Róży na podstawie powieści Umberto Eco. Klasztorne winnice (200 ha) należą dziś do krajowego rządu Hesji i są zarządzane przez Hessische Staatsweingüter GmbH Kloster Eberbach (sam klasztor nie pełni już roli winiarni, choć wina noszą jego nazwę).

  Na obszarze gminy znajduje się wiele znanych parceli (Einzellagen), w tym słynne Deutelsberg i Steinberg oraz fragment Macobrunn (jednak – za porozumieniem obu gmin – wszystkie wina pochodzące z tej parceli zalicza się do winnic sąsiedniego Eberbach, stąd wina etykietuje się nie jako Hattenheimer Macobrunn, ale Eberbacher Macobrunn).

  Inne parcele: Engelsmannberg, Mannberg, Nussbrunnen, Pfaffenberg, Schützenhaus i Wiesselbrunnen.
  Producenci: Domänenweingut Schloss Schönborn, Kloster Eberbach, Schloss Reinhartshausen, Weingut(niem.) winnica, gospodarstwo winiarskie.Termin odnosi się ... (...) Georg Müller.