Hildegard (Klosterweingut Abtei Sankt Hildegard)

    klasztor zgromadzenia benedyktynek pod wezwaniem św. Hildegardy w Eibingen, stojący na wzgórzu nad słynnym nadreńskim Rüdesheim am Rhein, stolicy regionu Rheingauregion winiarski w południowo-zachodnich Niemczech, leżąc.... Ostatni żeński zakon na świecie zajmujący się w celach gospodarczych wyłącznie produkcją wina.

    Fot. ArchiwumSiostry posiadają 6,5 ha winogradów. W czasie zbiorów zatrudniają okoliczną ludność, w piwnicy mają własnego doświadczonego winiarza-konsultanta, same pielęgnują wina, rozlewają je i sprzedają. Interesem kieruje pochodząca z Bremy siostra Thekla, która przybyła tu z Pragi, gdzie spędziła pierwsze lata posługi. Winiarstwa nauczyła się już w Eibingen i ma w klasztorze oficjalny tytuł Winzerschwester – Siostry Winiarki.

    Klasztor został założony przez św. Hildegardę z Bingen w 1165 r. W czasie zamieci sekularyzacyjnej związanej z okupacją francuską na początku XIX w. został zbezczeszczony i zniszczony, a siostry wypędzone. Ponownie odbudowany w 1904 r. przez księcia Karola zu Löwenstein-Wertheim-Rosenberga został zwrócony zakonowi. Wina sióstr są bardzo czyste, aromatyczne i owocowe. Większość trafia do sprzedaży jako młode, bo nie brakuje na nie chętnych, ale też dlatego, że wszystkie są traktowane jako mszalnewino używane do celów religijnych w Kościele katolickim.P... i „służą” do mszy w wielu kościołach.