Hochheim am Main

    jedno z najbardziej znanych na świecie miejsc winiarskich w regionie Rheingauregion winiarski w południowo-zachodnich Niemczech, leżąc... (Niemcy), ale, co ciekawe, oddzielone od reszty regionu przez duży ośrodek miejski – Wiesbaden, który bardzo rozrósł się w ostatnich dekadach (głównie z uwagi na obecność największej w Europie amerykańskiej bazy wojskowej).

    fot. archiwum W. GogolińskiTo oddzielenie sprawia, że wbrew temu, co sądzi wielu winomanów, większość tutejszych winnic leży nad Menem, a nie nad Renem! Hochheim am Mainjedno z najbardziej znanych na świecie miejsc winiarskich ... (...) to wielkie historyczne centrum handlu niemieckimi winami, a zwłaszcza rieslingami.

    Od nazwy tej miejscowości wywodzi się angielskie (i szerzej – anglosaskie) określenie „hock”. Termin jest bardzo stary (używany przynajmniej od XVII wieku) i odnosi się do faktu, że bardzo wiele nazw win i niemieckich miejscowości winiarskich zaczyna się od przedrostka „hoch-” – „górny”, „wysoki”. Do najlepszych parceli (einzellage) w okolicach Hochheim am Main należą: Domechaney, Hölle, Kirschenstück, Königin Victoriaberg i Stein.