Hospice de Beaune (Hôtel Dieu de Beaune)

  (fr.) Szpital w Beaune, nazwa założonego 4 sierpnia 1443 roku szpitala dla ubogich w Beaune oraz nazwa najsłynniejszej charytatywnej aukcji wina na świecie, która odbywa się w tymże miejscu.

  Przedmiotem aukcji są 44 wina, mieszanki (cuvées) wyprodukowane z winogron pochodzących z winnic należących do Hospice de Beaune. A jest tego 150 parcel, z których wyrabia się 31 win czerwonych i 13 białych. Aukcję przeprowadza się corocznie w trzecią niedzielę listopada. Dwa dni przed tym wydarzeniem wina można zdegustować.

  Na aukcji sprzedaje się wina, które ledwie co zakończyły fermentację i zostały rozlane do całkowicie nowych beczek, a więc są niezwykle trudne w ocenie nawet przez specjalistów. Dalsze ich losy będą zależały od kupujących – jak długo będą dojrzewały w beczkach lub butelkach i kiedy trafią do dalszego obrotu lub kolekcjonerskich piwnic. Pod tym względem przypomina to nieco bordoską sprzedaż en primeur(fr.) system sprzedaży stosowany głównie w Bordeaux i pra... (...), z tym że w Burgundii wina odbiera się od razu, a nie pozostawia u producenta, by dojrzały i zostały rozlane do butelek. Każdy wygrywający licytację dostaje odpowiednią liczbę etykiet na butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... z określeniem „Hospice de Beaune”. Posiadanie w ofercie win aukcyjnych jest niezwykle prestiżowe dla każdego domu handlującego winem.

  HISTORIA. Fundatorem szpitala dla ubogich był Nicolas Rolin, kanclerz księcia Burgundii Filipa Dobrego (Philippe le Bon), i jego żona Guigone de Salins. Stało się to po wojnie stuletniej, kiedy miejscowe ziemie zalał potok rannych, ubogich, chorych i bezdomnych. Pierwszego chorego przyjęto jeszcze przed oficjalnym otwarciem – 1.01.1452 roku. Szpital przez wieki utrzymywał się z kolejnych darowizn w postaci m.in. winnic (dziś jest ich w sumie 60 ha położonych głównie podokręgu w Côte de Beaune), z których wina corocznie sprzedawano.
  W czasie rewolucji francuskiej hospicjum zostało sprofanowane, łącznie z grobem Guigone de Salins, a sam budynek przemianowano na Hôpital d’Humanité, żeby nie kojarzył się zbyt sakralnie. Po rewolucji szpital przeszedł pod zarząd miasta Beaune, ale dopiero w 1810 roku pozwolono powtórnie siostrom zakonnym opiekować się potrzebującymi.
  W ostatnich latach szpital wyprowadził się do nowoczesnych budynków, ale dalej jest utrzymywany w dużym stopniu z historycznej aukcji oraz rzeszy ok. 400 tys. turystów, którzy corocznie odwiedzają malownicze zabudowania Hospice de Beaune, w których obecnie mieści się muzeum.

  Zwiedzających przyciąga m.in. dach hospicjum wykonany z kolorowych, ceramicznych kafelków – zabudowę taką naśladowano później w całej Burgundii w bardzo wielu miejscach. Przypuszcza się, że kafelki lub ich wzory mogły pochodzić z węgierskiego Pécsu, ze szkoły Miklósa Zsolnay’a. Obecne zadaszenie było odnawiane po raz ostatni w latach 1902–1907. Budynek Hospice de Beaune ze słynnym dziedzińcem i dachem to dziś najbardziej znana budowla na świecie związana z winem.

  Największe sumy na aukcji wylicytowano w roku 1999 – było to blisko 5 mln euro. Aukcja została zapoczątkowana w obecnej formie – jako coroczna impreza (z małymi przerwami) – w roku 1851, a w 2010 roku odbędzie się w Hospice de Beaune jej historyczne, 150. wydanie.