Hucknall (Michael „Mick” Hucknall)

    (ur. 1960) jeden z najbardziej znanych muzyków brytyjskich, lider grupy Simply Red, z którą nagrał kilkanaście albumów. Miał trzy lata, kiedy matka odeszła i odtąd był wychowywany tylko przez ojca.

    Fot. ArchiwumSpotkał się z matką dopiero po 30 latach. Swoje przeżycia z tym związane zawarł w wielkim przeboju Holding Back the Years. Do najbardziej znanych jego utworów należy również największy hit Simply Red – If You Don’t Know Me by Now.

    Obok śpiewania Hucknall zawsze interesował się kuchnią – razem z Johnnym Deppem, Johnem Malkovichem i Seanem Pennem założyli w Paryżu nieistniejącą już dziś restaurację Man Ray. Śmierć ojca jego przyjaciela spowodowała, że udał się na jego pogrzeb na Sycylię. Tam przypadkowo spotkał Salvo Fotiego, słynnego winemakera pracującego m.in. dla wytwórni Benanti. Urzeczony krajobrazami, kuchnią i winami postanowił założyć własną winnicę na wzgórzach Etny, na wysokości ponad tysiąca metrów n.p.m. Kiedy świat się o tym dowiedział, wszyscy przypuszczali, że jego flagowe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) będzie się nazywało Simply Red (bo oprócz nazwy zespołu Hucknall słynie z rudych włosów). Ale muzyk wszystkie swoje trzy wina nazwał Il Cantante (po włosku – śpiewak). Są to: Il Cantante (DOC Etna Rosso z odmian nerello mescalese i nerello cappuccio), Il Cantante Nero d’Avola (DOC Sicilia) oraz białe Il Cantante Bianco (DOC Etna Bianco; kupaż carricante, grecanico i minnella). Wina tworzy Salvo Foti, ale muzyk – jeśli tylko nie koncertuje lub nie nagrywa – cały czas spędza w swoich winogradach na Sycylii. Jego niedoścignionym wzorem wina jest baroloczerwone wino włoskie DOCG z regionu Piemont, produkowane z... La Serra od Roberto Voerzio.