Isole e Olena

  Włoska firma winiarska z Toskanii, z apelacji chianti classico, mająca siedzibę w sąsiadujących miejscowościach Isole oraz Olena.

   

  Należy do Paola de Marchiego, który jest agronomem i enologiem w jednej osobie. Właściciel mieszka z rodziną we wsi Isole pod nr 1. Zresztą żadnych innych adresów tam nie ma – Paolo jest właścicielem pustej wsi, podobnie jak sąsiedniej, równie wyludnionej i większej Oleny (teraz mieszka tam jego matka, a obok niej – brat Paola). Razem tworzy to jednak Isole e OlenaWłoska firma winiarska z Toskanii, z apelacji chi... (...) – jedną z najznamienitszych posiadłości winiarskich na całym obszarze apelacji chianti classico.

  Dotrzeć tam niezwykle trudno, o drogę też nie ma kogo spytać. Łatwiej zobaczyć zająca lub dzika niż kogoś miejscowego, bo miejscowych tu po prostu nie ma – wyjechali w latach 70. ubiegłego wieku.

  Paolo z pochodzenia jest piemontczykiem, ale nie z okolic Baroloczerwone wino włoskie DOCG z regionu Piemont, produkowane z... – bardziej z północy, tam gdzie rodzą się głównie białe wina i powstaje słynne, wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... i świeże białe erbaluce. Stamtąd wywodzi się jego rodzina, która w latach 50. postanowiła zacząć robić także wina czerwone.

  Chianti classico jest jego winem podstawowym – ot „zwykła” lokalna czołówka, powiedzmy raczej „top”. Dumą Paola są wina odmianowe z serii Collezione de Marchi: Syrah, Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) i Cabernet Sauvignon. A wyrazem absolutnego zauroczenia równie słynny, co drogi supertoskan Cepparello, stuprocentowe sangiovesewłoska odmiana czerwonych winogron.Jest to jedna z najważn... (...), czyli – jak tu się mówi – „sangiovese in purezza”.