Johannisberg (Schloss Johannisberg)

    potężny zamek o 900-letniej tradycji w niemieckim regionie Rheingauregion winiarski w południowo-zachodnich Niemczech, leżąc... (także Bereich w tym regionie), leżący pomiędzy Geisenheim i Rüdesheim, na południowy zachód od Wiesbaden. Został założony w r. 1090 jako klasztor benedyktyński.

    W latach 1757–1759 książę opat Fuldy zbudował tu istniejący do dziś okazały zamek pośród winnic rieslinga, ze wspaniałym widokiem na Ren. W 1807 r. zamek został zajęty przez Francuzów, a w r. 1814 – już odbity – podarowany przez cesarza austriackiego Franciszka I księciu Metternichowi. Zamek nadal znajduje się w rękach tej rodziny, ale winnice są dzierżawione innym wytwórcom (m.in. wytwórni sektów Henkell). Przez winnice, pomiędzy zamkiem i Renem przebiega 50. równoleżnik. Wina – wyłącznie rieslingi, dobre lub bardzo dobre, wyłącznie drogie.
    Z zamkowymi winnicami wiąże się legenda (a może prawda), że to tu w 1775 r. narodziły się wina botrytyzowane z późnego zbioru (spätlese(niem.) późny zbiór; jeden z sześciu typów niemieckich ... (...), auslese(niem.) zbiór wyselekcjonowanych kiści.Jeden z 6 typów ni... (...) i inne). Opowieść mówi o opacie, który zawsze wyznaczał datę rozpoczęcia zbiorów, ale tego roku – będąc w dalekiej podróży, spóźnił się. Kiedy przybył, owoce były już podeschnięte, ale otrzymane z nich winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) wspaniałe.

    Johannisberg jest nazwą nieco mylącą, bo oznacza także Bereich obejmujący całe Rheingau i miejscowość, gdzie znajduje się zamek.