Jumilla

    okręg winiarski i apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. DO na granicy regionów Murcia i Kastylia-La Mancha, leżące w prowincjach Albacete i Murcia, na południe od okręgu Almansa i północny wschód od miasta Alicante.

    Stolica winiarskaJumillaokręg winiarski i apelacja DO na granicy regionów Murcia i... (...). Klimat – kontynentalny z wpływami Morza Śródziemnego (hiszpański Lewant), łagodny o gorących latach i stosunkowo chłodnych zimach. Średnia opadów rocznych – 300 mm. Średnia temperatura roczna – 15,5°C. Gleby – wapienne i gliniaste. Powierzchnia winnic DO – 28 tys. ha. Produkcja win DO – około 240 tys. hl. Autoryzowane odmiany winogronodmiany dopuszczone do uprawy na danym obszarze (państwie, ... (...)białe: marseguera, airén i pedro ximénez, czerwone: monastrell (mourvèdre, mataró; ok. 85% upraw), garnachaGrenache, zwany także garnachą, jest hiszpańsko-francusk... tintorea (alicante) i cencibel (tempranillo), garnacha; ostatnio także cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... i merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec....

    WINA DO: jumilla monastrel tinto doble pasta(hiszp.) podwójna masa, pulpa. Rzadka, ale bardzo szlachetn... (...), jumilla monastrel tinto (w tym także jumilla monastrel clarete), jumilla monastrel rosado, jumilla tinto doble pasta, jumilla tinto (w tym także jumilla clarete), jumilla rosado, jumilla blanco oraz wino naturalnie słodkiepodstawowy typ wina likierowego, najczęściej jakościowego... (...) (vino(wł.) wino.. dulce(hiszp.) słodki.. natural) – pedro ximénez.

    CHARAKTERYSTYKA. Od dekad największym problem winiarzy z Jumilli było zacofanie technologiczne i potężna zawartość alkoholu w ich winach. Dziś to już niemal przeszłość – winiarnie w okręgu są nowocześnie wyposażone, a porządny nadzór nad winnicami, stalowe tanki, kontrolowana temperatura fermentacji i wcześniejsze zbiory sprawiają, że tutejsze wina czerwone stały się „pijalne” dla przeciętnego konsumenta. Co za tym idzie – duża ich część ma szansę na eksport. Pojawienie się odmian międzynarodowych nie sprawia problemu – Jumillczycy są ciągle bardzo przywiązani do tradycyjnych odmian.