Jumilla

    okręg winiarski i apelacja DO na granicy regionów Murcia i Kastylia-La Mancha, leżące w prowincjach Albacete i Murcia, na południe od okręgu Almansa i północny wschód od miasta Alicante.

    Stolica winiarska – Jumilla. Klimat – kontynentalny z wpływami Morza Śródziemnego (hiszpański Lewant), łagodny o gorących latach i stosunkowo chłodnych zimach. Średnia opadów rocznych – 300 mm. Średnia temperatura roczna – 15,5°C. Gleby – wapienne i gliniaste. Powierzchnia winnic DO – 28 tys. ha. Produkcja win DO – około 240 tys. hl. Autoryzowane odmiany winogronbiałe: marseguera, airén i pedro ximénez, czerwone: monastrell (mourvèdre, mataró; ok. 85% upraw), garnacha tintorea (alicante) i cencibel (tempranillo), garnacha; ostatnio także cabernet sauvignon i merlot.

    WINA DO: jumilla monastrel tinto doble pasta, jumilla monastrel tinto (w tym także jumilla monastrel clarete), jumilla monastrel rosado, jumilla tinto doble pasta, jumilla tinto (w tym także jumilla clarete), jumilla rosado, jumilla blanco oraz wino naturalnie słodkie (vino dulce natural) – pedro ximénez.

    CHARAKTERYSTYKA. Od dekad największym problem winiarzy z Jumilli było zacofanie technologiczne i potężna zawartość alkoholu w ich winach. Dziś to już niemal przeszłość – winiarnie w okręgu są nowocześnie wyposażone, a porządny nadzór nad winnicami, stalowe tanki, kontrolowana temperatura fermentacji i wcześniejsze zbiory sprawiają, że tutejsze wina czerwone stały się „pijalne” dla przeciętnego konsumenta. Co za tym idzie – duża ich część ma szansę na eksport. Pojawienie się odmian międzynarodowych nie sprawia problemu – Jumillczycy są ciągle bardzo przywiązani do tradycyjnych odmian.