Kamptal

  — niewielki, acz jeden z najważniejszych okręgów winiarskich Austrii, leżący w zachodniej części regionu Dolna Austria (Niederösterreich), po obu stronach rzeczki Kamp, dopływu Dunaju, na północ od miasta Krems. Najbardziej znane tutejsze gminy winiarskie to: Langenlois, Strass im Strassertale, Gobelsburg, Zöbing i Kammen.

  Kamptal | fot. archiwum W. Gogoliński
  Kamptal— niewielki, acz jeden z najważniejszych okręgów winiar... | fot. archiwum W. Gogoliński

  Znajdziemy tu głównie gleby kamieniste, lessowe i gliniaste, zaś powierzchnia winnic ledwie przekracza 4 tysiące hektarów. Większość lokalnych win stanowią wyroby białe. Najpopularniejsze odmiany winogron to grüner veltlineraustriacka, najpopularniejsza w tym kraju odmiana białych w... (...), rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., weissburgunder (pinot blanc), chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp..., zweigelt, blauburgunder (pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb...), cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... i merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec.... Ale najważniejszym z nich jest bez wątpienia grüner veltliner, który uzyskuje tu wyraźny pieprzowy aromat i nadaje się do długiego dojrzewania.

  Okręg szczyci się największą gminą winiarską w Austrii, wspomnianą już Langenlois. Przy Kornplatz w Langenlois warto odwiedzić stałą wystawę lokalnych win i winiaków, które można kupić na miejscu. W tej samej miejscowości znajduje się również słynne na cały świat Loisium – futurystyczne centrum lokalnego winiarstwa, z pamiątkami, pokazami „światło, dźwięk i woda”, salami degustacyjnymi oraz wieloma innymi atrakcjami.

  Z kolei w gminie Zöbing znajduje się jeden z najwyżej cenionych obszarów uprawowych (crus(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n...) w Austrii – Ried(aut.) parcela, odpowiednik francuskiego cru. Jest to wydzie... (...) Heiligenstein, której to nazwy warto szukać na etykietach.

  Zgodnie z nowym systemem klasyfikacyjnym w okręgu Kamptal wyrabia się dwa wina klasy DAC – Klassik i Reserve.

  fot. LOISIUM / Robert Herbst
  fot. LOISIUM / Robert Herbst