Klein Constantia

    Południowoafrykańska firma winiarska, producent wina z podokręgu Constantia, z siedzibą w Constantii; właściciel – należy do Andy Jooste i Lowella Jooste (jej syna); enolog/winemaker – Adam Mason; zarządca winnic – Kobus Jordaan (od 1980).

    Własne winnice – około 75 ha; położenie winnic – od 50 do 300 m n.p.m.; tereny położone wyżej są chłodniejsze – tutaj najczęściej uprawia się odmianę sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ....

    Struktura produkcji – około 70 proc. przypada na wina białe; wiele z nich to wina słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego..; uprawiane odmiany – chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp..., cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po..., muscatMuscat to jedna z najstarszych, najpopularniejszych i&n... de frontignan, rhein rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., sauvignon blanc, shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ...; wyposażenie – inoksy, beczki z dębu francuskiego; roczne zbiory – około 600 ton; produkcja roczna – 45 tys. skrzynek; roczny eksport – około 1/3 produkcji; wina – odmianowe: Sauvignon Blanc, Rhein Riesling, Chardonnay, mieszane: Marlbrook, słodkie: Vin de Constancepołudniowoafrykańskie słodkie wino z podokręgu Constanti... (...); charakterystyka – choć firma uprawia „klasyczne” obecnie odmiany w RPA, to w rankingach plasuje się na szczytach; jest dziś także jedyną firmą, która wyrabia wina z historycznej odmiany muscat de frontigan; internet – www.kleinconstantia.com

    Historia: dziś Klein ConstantiaPołudniowoafrykańska firma winiarska, producent wina z p... (...) przeżywa swoją drugą młodość, a tonące w zieleni imponujące zabudowania w stylu holendersko-przylądkowym przyciągają wielu zwiedzających. Firma została wydzielona w roku 1766 z byłej posiadłości gubernatora Simona van der Stela. W roku 1980 została kupiona i odnowiona przez rodzinę Jooste. Zainwestowano w nowy sprzęt i rozpoczęto replantację winnic. Po tych zabiegach wina z Klein Constantia zaczęły zdobywać światową renomę. Całość prac ustawił enolog firmy Ross Gower. Jego dzieło kontynuuje enolog Adam Mason. Klein Constantia wprowadziła tutaj odmianę sauvignon blanc, która bardzo dobrze się przyjęła.

    Odnowiono także to, z czego słynęły tutejsze winnice – należące do najwspanialszych na świecie słodkie muskaty sprzedawane pod nazwą Vin de Constance. Dziś znajdują się one w kartach najlepszych restauracji na świecie.