Nederburg

    południowoafrykańska firma winiarska, producent wina z okręgu Paarl (okręg Stellenbosch, Region Nadmorski).

    Ogromna wytwórnia i jeden z największych sprzedawców zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Wytwarza wina różnej jakości, od topowych po sprzedawane luzem i w 5-litrowych kartonach. W 1969 r. firma wyprodukowała z odmiany chenin blanc pierwsze południowoafrykańskie wino botrytyzowane (noble late harvest), wprowadzając modę na nowy typ wina, wcześniej w RPA nieznany.
    Nederburg to również największa placówka badawcza z dziedziny enologii i uprawy winnej latorośli w RPA. Jej centrum mieści się na 91-hektarowej farmie Ernita, którą firma kupiła w 1974 r. Prowadzi się tutaj badania nad najlepszymi klonami różnych odmian winorośli i określa ich przydatność do typowych gleb występujących w Afryce Południowej. Szkółka szczepionych krzewów winorośli zaopatruje wiele farm winiarskich w kraju w najwyższej jakości sadzonki. W imponująco wyposażonych laboratoriach badawczych, na wysterylizowanych różnych typach gleb ocenia się zdolności produkcyjne poszczególnych klonów i bada jakość owoców oraz wartość otrzymanego z nich wina.
    W zabudowaniach firmy mieści się znana restauracja oraz centrum konferencyjne. Najważniejszym jednak wydarzeniem, które się tam odbywa, jest słynna Nederburg Wine Auction. Firma znana jest także z mecenatu sprawowanego nad wieloma imprezami kulturalnymi i towarzyskimi, zajmuje się organizowaniem wystaw i konkursów z różnych dziedzin sztuki, pokazów mody i jedynego w RPA festiwalu kultury afrikaans. Co roku Nederburg wspiera także wybory południowoafrykańskiej miss piękności.