neuburger (grüner burgunder)

    austriacka odmiana białych winogron, uprawiana niemal wyłącznie w tym kraju (ok. 3% proc. pow. upraw), we wszystkich rejonach winiarskich z wyjątkiem Styrii.

    Jej pochodzenie nie jest jasne – jedni sądzą, że to stara, być może przypadkowa krzyżówka (siewka) odmian pinot blanc i silvanerodmiana białych winogron uprawiana w Niemczech, Austrii i w..., inni utrzymują – przede wszystkim z uwagi na drugą nazwę – że wywodzi się z Burgundii. Według legendy jej łoza została wyłowiona w latach 60. XIX w. z Dunaju i posadzona w Wachauokręg winiarski w Dolnej Austrii (Niederösterreich), leż... (...), stąd określana niekiedy „odmianą mojżeszową”.

    CHARAKTERYSTYKA. Odmiana dojrzewa wcześnie. Daje zharmonizowane, delikatne i ekstraktywne wina o charakterystycznym orzechowym aromacie, pełniejsze niż z odmiany weissburgunder. Świetnie nadaje się do późnego zbierania i wyrobu win botrytyzowanych. Kiedyś wina słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. pełniły w Austrii taką rolę, jak po wojnie müller-thurgau czy ruländer (pinot grisodmiana białych winogron należąca do dużej rodziny pinot...) w Niemczech. Winifikacjatermin używany na określenie wszystkich etapów produkcji ... (...) w beczkach daje obiecujące efekty – ekstraktywne winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) o bardzo dobrej kwasowości i – znowu – orzechowym aromacie, niekiedy bardzo złożone.

    OBSZARY UPRAW, SYNONIMY: Czechy (neuburské), Słowacja (neuburgské, neuburgské hrozno).

    Fot. Austrian Wine Marketing