Nikolaihof

    firma winiarska z siedzibą w Mautern, producent wina z okręgu Wachauokręg winiarski w Dolnej Austrii (Niederösterreich), leż... (...) (Dolna Austria). Winiarnia mieści się przy małej uliczce, we wspaniałym dworku, który od 1894 r. należy do rodziny Saahs.

    Część zabudowań i piwnic stoi na oryginalnych, pochodzących sprzed 2 tys. lat, najstarszych w Europie, fundamentach. Kiedyś był tu rzymski fort, potem kapliczka, w której mieszkał św. Seweryn – znany także z tego, że lubował się w tutejszych winach i jako pierwszy wspomniał o nich w swych zapiskach. Łukowate sklepienia piwnic, wypełnione wielkimi dębowymi beczkami, pochodzą sprzed 10–16 wieków. W piwnicy znajduje się 300-letnia drewniana prasa winiarska, która jest okazjonalnie używana! Jest tam też historyczna, przestrzelona przez żołnierzy radzieckich serią z kałasznikowa duża beczkaużywanie beczek w winiarstwie jest osobną sztuką, podobni... (...), którą sołdaci chcieli szybciej otworzyć.

    Wyrobem wina zajmują się tu sami właściciele – Christina i Nicolaus Saahs. Posiadają w sumie 20 ha winnic w najlepszych miejscach po „złej”, prawej stronie Dunaju. Są to Riedy: Vom Stein, Im Weingebirge i Steiner Hund. Produkcja jest całkowicie biodynamiczna, wina zaś są uważane za jedne z najlepszych w Austrii.

    Nikolaihoffirma winiarska z siedzibą w Mautern, producent wina z okr... (...) to także jedna z lepszych restauracji w Wachau (czynna sezonowo, od wiosny do jesieni), a w salach gościnnych dworku podejmowano wielu polityków z różnych państw.

    Fot. Nikolaihof