Okręg Nantejski (Pays Nantais, La Région Nantaise)

    okręg winiarski we wschodniej części regionu Dolina Loary, położony w departamentach Loire-Atlantique, Main-et-Loire i Vandée, otaczający od południa i wschodu miasto Nantes i leżący nad rzekami Loarą, Maine i Sèvre Nantaise. Jest najbardziej na zachód wysuniętym obszarem uprawnym winnej latorośli we Francji.

    W Okręgu Nantejskim dopuszczona do produkcji win AOC jest tylko jedna odmiana winogron melon de bourgogne (zwane lokalnie muscadet), z wyjątkiem crémant(fr.) kremowy.Typ wysokiej jakości delikatnych win musując... (...) de loire. Ze względu na tę jednorodność odmianową okręg jest powszechnie określany jako Pays Muscadet. Często stosuje się tu tradycyjną metodę produkcji win sur lie.

    Choć okręg szczyci się tradycjami winiarskimi sięgającymi czasów rzymskich, wydaje się, że największy wpływ na tutejszy wyrób win miała okrutna zima, która nawiedziła te obszary w pierwszych latach XVII wieku. Srogie i niespotykane wcześniej mrozy zniszczyły wszystkie uprawy, w tym winną latorośl. Około roku 1709 zajmujący się produkcją wina mnisi sprowadzili z chłodniejszej Burgundii nie znaną już tam dzisiaj odmianę melon musqué (znaną dziś pod nazwą melon de bourgogne), która – jak przypuszczali – będzie odporniejsza na niespodzianki klimatyczne. Założenie było słuszne – melon de bourgogne to podstawa tutejszego winiarstwa.

    Fot. Archiwum