pinotage

    południowoafrykańska odmiana czerwonych winogron, krzyżówka odmian cinsault (zwanego w RPA hermitage) i pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb... – stąd nazwa: pino-tage). Uważana za jedyną udaną afrykańską krzyżówkę winorośli.

    Krzyżówka powstała w 1925 roku i jest owocem wieloletniej pracy enologa prof. Abrahama Izaaka Perolda pracującego w firmie KWV w Stellenboschmiasto w południowo-zachodniej części Kraju Przylądkoweg... (...). Pierwsze butelkowane winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z tej odmiany pojawiło się na rynku w 1961 (rocznik 1959) w firmie Stellenbosch Farmers’ Winerypołudniowoafrykański spółdzielczy koncern winiarski, pro... (...) – wcześniej wyrabiano z niej wina stołowe, sprzedawane luzem, lub destylowano je na wianiaki.
    Daje wina od lekkich po średnioekstraktywne, dość intensywnie zabarwione, nadające się do picia szybciej niż np. cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po.... W zapachu pinotagepołudniowoafrykańska odmiana czerwonych winogron, krzyżó... (...) dominują aromaty owocowe (truskawki, maliny, wiśnie, banany i papaja) oraz korzenne (goździki).