tavel

    jedno z najsłynniejszych różowych win świata produkowane z odmian grenache noirodmiana czerwonych winogron uprawianych głównie w Dolinie ... (...), cinsault, syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., mourvèdre, uprawianych na obszarze o powierzchni tysiąca hektarów leżącym wokół miasteczka Taveljedno z najsłynniejszych różowych win świata produkowan... (...), na zachód od Awinionu, na prawym brzegu Rodanu.

    Dojrzewa ok. 2–4 lata (sic!), co jest jego cechą charakterystyczną, choć stoi to w sprzeczności z regułami przyjętymi dla współczesnych lekkich, owocowych win różowych. Charakteryzuje się różową, głęboką barwą, o złocistym odcieniu skórki cebulowej. W zapachu jest kwiatowo-owocowe, z delikatną nutą prażonych migdałów i truskawek, w smaku wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d..., ekstraktywne i eleganckie. Produkcja roczna – ok. 41 tysięcy hektolitrów.
    Jest jednym z niewielu win tego typu, które zyskują na dłuższym dojrzewaniu, także w beczkach. Miało w historii setki zwolenników (m.in. Hemingwaya i Balzaka), którzy twierdzili, że jest to jedyne winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) różowe, które można traktować serio.