vin de constance

    południowoafrykańskie słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z podokręgu Constantia produkowane z winogron odmian muscatMuscat to jedna z najstarszych, najpopularniejszych i&n... de frontignan przez firmę Klein ConstantiaPołudniowoafrykańska firma winiarska, producent wina z p... (...).

    To „potomek” słynnych słodkich muskatów z Constantii, cenionych w świecie w XVIII i XIX w. Najlepsze i najdroższe słodkie muskaty sprzedawano pod nazwą White Constantia i Red Constantia lub – jeśli eksport przeznaczony był na rynek francuski – Vin de Constancepołudniowoafrykańskie słodkie wino z podokręgu Constanti... (...). Pod tą ostatnią nazwą zawojowały świat. Cenili je Napoleon (dowożono mu je w czasie wygnania na wyspie Świętej Heleny), Bismarck, Fryderyk Wielki i król Francji Ludwik Filip I. Szybko tutejsze wina stały się synonimem całego południowoafrykańskiego winiarstwa. Żadne inne wino Nowego Światapopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win... nigdy nie osiągnęło takiej pozycji, takiego prestiżu i takich cen, jak wina z Constantii. W Europie ich rywalem był tylko węgierski tokaj.

    Fot. ArchiwumWiele butelek zachowało się w dobrej kondycji do dziś i od czasu do czasu pojawiają się na międzynarodowych aukcjach. Sława wina trwała przez ponad sto lat. Po zajęciu Kraju Przylądkowego przez Brytyjczyków i wojnach napoleońskich ich gwiazda zaczęła blaknąć. Majątek popadł w ruinę, a końcu ponownie go rozprzedano.
    Jedną z wydzielonych posiadłości była Klein Constantia – Mała Constantia. W r. 1980 została kupiona przez rodzinę Jooste. Odnowiono stare zabudowania w stylu holendersko-przylądkowym, zainwestowano w nowy sprzęt i rozpoczęto całkowitą replantację winnic. Wkrótce wina z Klein Constantii zaczęły ponownie zdobywać światową renomę. Jednak największym marzeniem Lowella Jooste było odtworzenie historycznego wina. Wsparł go słynny, osiadły w RPA enolog Ross Gower. Po okresie ciężkiej pracy ich wizje spełniły się – od 20 lat wino należy do najwspanialszych na świecie słodkich muskatów, sprzedawanych pod historyczną nazwą Vin de Constance. Dziś znajduje się w kartach najlepszych restauracji na świecie.