Wagram

    okręg winiarski w Dolnej Austrii (Niederösterreich), leżący we wschodniej części regionu i ciągnący się szerokim pasem po obu stronach Dunaju, od wschodnich przedmieść Krems do Klosterneuburga.

    Do 2007 roku był znany pod nazwą Donauland. W jego skład wchodzą znane gminy winiarskie: Kirchberg, Fels am Wagramokręg winiarski w Dolnej Austrii (Niederösterreich), leż... (...), Feuersbrunn, Grossriedenthal. Na lessowych w większości terenach o powierzchni około 2,5 tysiąca hektarów uprawia się tu m.in. takie odmiany jak: grüner veltlineraustriacka, najpopularniejsza w tym kraju odmiana białych w... (...), rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., weissburgunder (pinot blanc), frühroter veltliner, roter veltliner, zweigelt i pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb.... Wina białe stanowczo tu dominują.

    Specjalnością okręgu jest odmiana frühroter veltliner, który daje delikatne, białe wina o lekko korzennym zapachu. W K losterneuburgu znajduje się najsłynniejszy w A ustrii Federalny Instytut Winiarski, założony w roku 1869, a także klasztor powstały w roku 1114 z największymi w E uropie winogradami, które należą do braci zakonnych (choć są zarządzane przez wynajętych przez nich specjalistów).