Wehlener Sonnenuhr

    Jedna z najsłynniejszych parceli winiarskich w Niemczech, leżąca nad Mozelą, w okręgu Bernkastel w odległości około 50 kilometrów od Trewiru, na przedmieściach miasta Bernkastel-Kues.

    65-hektarowa parcela jest własnością ponad dwustu winiarzy, w tym tak znanych jak Dr. Loosen czy J.J. Prüm, a pochodzące stamtąd wina należą do najdroższych na świecie. Działki są obsadzone niemal w całości rieslingiem (niektóre rodzące krzewy mają nawet 80 lat!). Oryginalna parcela miała osiem hektarów i już w 1868 roku została uznana w pruskich dokumentach jako „erste lage” – odpowiednik francuskiego grand cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n....

    W roku 1953, a następnie w 1970, jej obszar powiększano, co spowodowało szereg skarg i procesów sądowych. Nazwa Wehlener SonnenuhrJedna z najsłynniejszych parceli winiarskich w Niemczech, l... (...) pochodzi od dzielnicy miasta Bernkastel – Wehlen oraz zegara słonecznego (sonnenuhr) ustawionego w 1842 roku pośrodku winnic. Urządzenia takie instalowano wówczas na wielu nasłonecznionych stokach, by robotnicy w winnicach mogli zorientować się co do pory dnia.

    Fot. Archiwum Wojciech Gogoliński