Yllera (Grupo Yllera)

    zespół winiarni usytuowanych w sercu hiszpańskiego regionu Kastylia-León, budowany się od sześciu pokoleń przez rodzinę González Yllera.

    Współwłaścicilem fimy jest enolog z Riojy – Ramón Martínez Palacios. Wytwórnia zaczęła działalność od wyrobu win białych z odmiany verdejo– (verdejo blanco) hiszpańska odmiana białych winogron u... w obrębie apelacji rueda. Inwestycje w technologię, beczki oraz staranny wybór terenów pod winnice umożliwiły jej stopniowo wyrób innych win. Dziś Grupo Yllera sprzedaje wina z różnych apelacji (ribera del duero, rueda, toro). Mottem firmy jest maksyma: „Mądry wybór”. Odwołuje się ona do zasad bodegi dotyczących wszystkich etapów produkcji wina, a także wyraża życzenie, by klienci decyzję o skosztowaniu win z Grupo Yllera mogli określić właśnie jako… mądry wybór.

    Szczyci się najbardziej niezwykłą piwnicą w regionie. Jest to monumentalna sieć korytarzy i piwnic w stylu mudejar datowanych na XIV w., które obecnie służą do dojrzewania win klasy reserva oraz musujących. Część jest otwarta dla winomanów i turystów. Znajduje się tu także niezwykła restauracja ulokowana na głębokości 15 m, zarezerwowana dla przyjaciół i najważniejszych klientów bodegi. Ale można ją także wynająć dla większych grup zwiedzających.