žametovka (žametna črnina, modra kavčina, kék baratcsuha, blauer milcher, blauer kölner)

     

    odmiana czerwonych winogron uprawiana głównie w Słowenii (w regionie Posavje), ale także w minimalnej ilości w Austrii, Chorwacji i na Węgrzech.

     

    Fot. ArchiwumBardzo stara, znana przynajmniej od 500 lat i uznawana w Słoweni za autochtoniczną (nie jest to udokumentowane). Daje jasno zabarwione, lekkie wina, o wyraźnej kwasowości (zwłaszcza w chłodniejszych latach), ale bez specjalnego charakteru. Z tego względu jest wykorzystywana głównie przy wyrobie win mieszanych (najbardziej znany jest słoweński Cviček), ale zdarzają się też wina odmianowe.

    Ważny jest jednak dziś nie tyle sam szczep, ile fakt, że w słoweńskim Mariborze, przy jednym z domów, rośnie jego stary krzew (słow. stara trta), który liczy sobie… ok. 400 lat, przez co jest uważany za najbardziej wiekową rodzącą winorośl na świecie! Co roku daje kilkadziesiat kilogramów owoców (ok. 50), z których wyrabia się ok. setki flaszeczek wina o poj. 0,25 l. Wiek krzewu zidentyfikowano wstępnie na podstawie dwóch obrazów z XVII w., na których znajdował się przy tym samym domu, a współczesne badania dendrologiczne  go potwierdziły.  Odnotowane jest to w Księdze Rekordów Guinessa.