Smak tradycji

Coraz częściej odgrzebujemy stare przepisy, wracamy do korzeni, zatartych w pamięci lub niedocenianych od dawna smaków. Na nowo odkrywamy dary otaczającej nas przyrody, wprowadzając do kuchni zapomniane owoce i rośliny.

Prócz dań inspirowanych naturą, zaczynamy odradzać kulturę tworzenia domowych nalewek. Mimo szerokiej dziś dostępności wysokiej jakości trunków, zapanowała swego rodzaju moda na domowe specjały dla zdrowotności i dla ducha.

Poszukiwanie starych receptur staje się coraz łatwiejsze dzięki powszechnemu dostępowi do sieci. Jednak równie cennym źródłem są ukazujące się od czasu do czasu pozycje książkowe. Dobrym przykładem są Nalewki domowe Małgorzaty Caprari. Mimo niedociągnięć i błędów w przepisach, to kopalnia różnego pochodzenia receptur: na przeziębienie, problemy trawienne, ale przede wszystkim na poprawę samopoczucia, dla wspaniałego smaku i na dobry humor.

Prosty, przejrzysty układ przepisów pomaga się odnaleźć w gąszczu propozycji. Można by nawet rzec, że jest ich aż zbyt dużo. Jednak myślę, że autorka specjalnie zebrała ten ogrom receptur, aby każdy, kto zetknie się z książką, mógł znaleźć coś dla siebie.

Znajdziemy tu propozycje na nalewki, które gotowe są już na kilka dni po przyrządzeniu oraz takie, na które będzie trzeba długo poczekać. Niektórym trzeba dać nawet dwa lata, aby się „przegryzły”. Jednak jak zapewnia autorka – warto. I muszę się z nią zgodzić: z rozpędu przygotowałam kilka i choć na pełnię smaku wybranych muszę jeszcze trochę zaczekać, to zaglądając do nich od czasu do czasu już wiem, że się udały. Z tygodnia na tydzień przygotowane przeze mnie według receptur podanych przez autorkę nalewki stają się coraz bardziej subtelne, aromatyczne i delikatniejsze. Niebawem przygotuję również nalewkę zapiekaną, (Zapiekankę królewską), której opis bardzo mnie zaciekawił, a której dojrzewanie w staropolskich dworach przyspieszano wypiekając je w piecu.

Zachęcam do próbowania sił w tworzenia domowych trunków. A jeśli proponowane przez autorkę ilości składników Was przerażą, zmniejszcie je proporcjonalnie – wszak na domowe potrzeby wiele nie trzeba.


Nalewki domowe

Małgorzata Caprari
Wydawnictwo Świat Książki
Warszawa 2014
Cena: ok. 22 zł