Smakołyki na prezent

Gdy spodziewam się gości, staram się przygotować dla nich oryginalne dania. Na pożegnanie wręczam im słoiczek zrobionych przez siebie konfitur, miodku z mniszka lekarskiego, ciasteczka lub kawałek ciasta. Przedłużam w ten sposób nasze kulinarne spotkanie. Sprawia mi to ogromną przyjemność.

Dlatego wielką radość dała mi książka Smakowite prezenty Sigrid Verbert, w której znalazłam wiele nowych pomysłów na kulinarne upominki. Autorka twierdzi, że: „udane ciasto to w 40 procentach zasługa przepisu, w 10 procentach zręczności wykonania, a w 50 procentach – opakowania”. Myślę, że nie tylko do ciast można odnieść tę opinię. Jemy oczyma i dlatego, jeśli dostajemy pięknie podany czy zapakowany frykas, kubki smakowe zaczynają wariować. Przeczuwamy, że coś, co tak apetycznie wygląda, musi wspaniale smakować. I z domowymi specjałami tak jest, niezależnie czy są słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.., czy słone – domowe zawsze są wspaniałe.

W książce znalazłam wiele przepisów na słodkie wypieki, które uwielbiam i które przygotowuję najczęściej. Jednak autorka przedstawiła również przysmaki bardziej wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... i korzenne. Do tego dużą dawkę przetworów owocowych, z których z pewnością wiele przygotuję tego lata. Nie brak również „słonych słoików” dla tych, którzy za słodkościami nie przepadają, pasztetów oraz pomysłów na „zupy na wynos”, będących dobrym upominkiem np. dla kogoś zmożonego przez grypę. Ciekawym rozdziałem są „przyprawy i dodatki” oraz „butelki”, które mogą stać się równie trafionym prezentem. Książka ma przepiękną oprawę graficzną. Zawiera 150 przepisów i wspaniałe zdjęcia ukazujące różnorodne możliwości zapakowania upominku od serca. Dzięki nim mniej odważni z pewnością spróbują swoich sił w kuchni.

Smakowite prezenty. Słodkie i słone przysmaki na cały rok

Sigrid Verbert
Wydawnictwo
Jedność
Kielce 2012
Cena: 59 zł