Soave – zbiory, nadzieje i kłopoty

Soave – zbiory, nadzieje i kłopoty

Soavewłoskie białe DOC/DOCG z regionu Veneto produkowane z odmi..., jedna z największych włoskich białych apelacji, spodziewa się w tym roku „powrotu do normalności”. Po dwóch niezbyt dobrych rocznikach, ten ma być wyraźnie lepszy. Jednak w tle ciągle jawią się problemy z jakością, strukturą produkcji oraz kłopoty wizerunkowe.

Po dwóch ostatnich rocznikach, 2017 i 2018, gdzie doszło do szeregu perturbacji spowodowanych przez przymrozki, deszcze i gradobicia, w tym sezonie na horyzoncie nie widać specjalnych zawirowań. Drobne są, bo to dość rozległa apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.., więc trudno, by sytuacja wszędzie wyglądała na doskonałą. Obszar produkcji wina rozciąga się dużych obszarach (4,5 tysiąca hektarów) na południowy-wschód od apelacji Valpolicella  Czerwone wino włoskie DOC z regionu Veneto, produ... i na południe od miasta Werona. Kiedyś była jedną z największych wśród białych apelacji we Włoszech, od kilku lat jest regularnie wyprzedzana przez wszystkie sąsiednie apelacje wytwarzające prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich .... Soave dostarczy w tym roku – jak spodziewa się Consorzio – ponad 400 tysięcy hektolitrów wina.

Soave pozostaje jednym z najpopularniejszych białych win Włoch, także poza granicami kraju. Problemem pozostaje to, że ogromna część wina jest eksportowana luzem, zaś ponad 80 procent produkcji jest kontrolowana przez osiem wielkich spółdzielni, zaś największa Cantina di Soave wytwarza blisko połowę win w apelacji. Wizerunkowo powoduje to negatywne skutki dla całego Soave, zaś z tworzonych ad hoc podapelacji, jak Soave Classico czy Soave Superiore (DOCG) nie chcą korzystać najlepsi mali wytwórcy, bowiem i tam działają wielkie kooperatywy, z którymi nie chcą się kojarzyć.

Od rocznika 2019 na etykietach pojawią się legalnie nazwy nowych crus(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n..., pojedynczych siedlisk-winnic, co – w opinii Consorzio – na zwrócić uwagę konsumentów na nową jakość. Jest to wątpliwe, przynajmniej w pierwszym okresie – konsumenci będą musieli znowu się ich nauczyć, a także poznać, które z nich są na tyle dobre, by głębiej sięgnąć do portfela.

Drugie życie pod wulkanem

Soave jak chianti