Sopot otwiera butelki

Ponad 40 wystawców, ponad 500 odwiedzających, ponad 1.000 otwartych butelek z całego świata, roczniki sięgające 1929 roku, degustacja, zakupy i warsztaty wszystko we wspaniałym miejscu – w czterogwiazdkowym Hotelu Haffner w Sopocie podczas V już Edycji Dnia Otwartej Butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... organizowanej przez BoCoach&Events Katarzyna Bolda.
Dokładnie i selektywnie dobrani wystawcy wraz z gośćmi specjalnymi (winemakers z winnic z całego świata) gwarantują ciekawą i szczegółową podróż po winnicach.
Już dołączyli do nas: Wine Avenue, U Hiszpana.com, Winers, Festus, Tagus Group,
Kaap Vino(wł.) wino.. Sp.z o.o., Vini e Affini, Winne Pola, Dla wina.pl, Thoreau, 3oceany/Zielone Butelki, Winotodobro, Jung&Lecker, Winkolekcja & Rada Miasta i wielu innych.
Patronat medialny nad wydarzeniem już objęli: Magazyn Trójmiejski Prestiż, Czas Wina, papaja.pl, Rynki Alkoholowetermin degustacyjny.Oznacza wina niekoniecznie o zbyt dużej... (...), Gdziezjescinfo, Kucharze-serwis.pl, Kobiety i Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...),
Magazyn Degustator, testsmaku.pl.
Co? V Edycja Dnia Otwartej Butelki
Kiedy? 7 Kwietnia 2017 (piątek) w godz.15.00-21.00
Gdzie? Hotel Haffner****, adres: ul. Haffnera 59, 81-715 Sopot
Dla kogo? Dla wszystkich – dla branży gastronomicznej, dla mieszkańców trójmiasta, dla miłośników wina oraz pasjonatów i smakoszy dobrych trunków.
Koszta? Wstęp jest płatny 30 zł / os. lub na zaproszenie.

Ponad 40 wystawców, ponad 500 odwiedzających, warsztaty i degustacje

 

CZAS WINA ZAPRASZA NA WARSZTATY!

 

 

16:00-17:30

Jak łączyć wino z potrawami?

Warsztaty pokażą na konkretnych przykładach jaki wpływ na smak wina mają składniki dań. Dowiemy się kiedy cytryna może pomóc, a kiedy należy jej unikać, czym smakują taniny i czy w ogóle smakują oraz co zrobić, gdy podając na obiad rybę zorientujemy się, że nie mamy w domu białego wina. Podczas warsztatów zdegustujemy 5 win z różnych regionów świata. Warsztaty poprzedzone będą skróconym kursem degustacji wina na wesoło.

18:30-20:00

Czekolada i wino

Czekolada należy do grupy produktów nazywanych „zabójcami wina”. O tym, że można z wielką przyjemnością i bez szkody dla wina łączyć z nim czekoladę przekonacie się podczas warsztatów, na których spróbujemy 4 różnych win i 4 różnych czekolad oraz jedną niespodziankę! Zapewniamy dużą porcję winiarskiej wiedzy oraz endorfin.

Prowadząca oba warsztaty:

JFot. Archiwumustyna Korn-Suchocka – z magazynem „Czas Wina” współpracuje od sześciu lat organizując i prowadząc degustacje winiarskie, pisząc o winach oraz o unikalnych produktach polskich w autorskim cyklu Slow Food. Posiada międzynarodowy certyfikat wiedzy o winie 2.stopnia Wines and Spirits WSET. Z powodu miłości do czerwonego wina od czasu do czasu rezygnuje z wegetariańskiej diety. Uważa, że każda podróż do winnicy, nawet ta najkrótsza, to wspaniałe doświadczenie.

 

Roczniki sięgające 1929 roku, degustacja, zakupy i warsztaty wszystko we wspaniałym miejscu – w czterogwiazdkowym Hotelu Haffner w Sopocie podczas V już Edycji Dnia Otwartej Butelki organizowanej przez BoCoach&Events Katarzyna Bolda.

Dokładnie i selektywnie dobrani wystawcy wraz z gośćmi specjalnymi (winemakers z winnic z całego świata) gwarantują ciekawą i szczegółową podróż po winnicach. Już dołączyli do nas: Wine Avenue, U Hiszpana.com, Winers, Festus, Tagus Group, Kaap Vino Sp.z o.o., Vini e Affini, Winne Pola, Dla wina.pl, Thoreau, 3oceany/Zielone Butelki, Winotodobro, Jung&Lecker, Winkolekcja & Rada Miasta i wielu innych.

Patronat medialny nad wydarzeniem już objęli: Magazyn Trójmiejski Prestiż, Czas Wina, papaja.pl, Rynki Alkoholowe, Gdziezjescinfo, Kucharze-serwis.pl, Kobiety i Wino, Magazyn Degustator, testsmaku.pl.

7 Kwietnia 2017 (piątek) w godz.15.00-21.00

Hotel Haffner****, adres: ul. Haffnera 59, 81-715 Sopot

Wstęp jest płatny 30 zł / os. lub na zaproszenie.

WIĘCEJ NA FB