Spadek cen win w Montefalco

Magazyny winiarskie i ich strony internetowe w dramatyczny sposób relacjonują zamieszanie wokół win z Montefalco

– jednych z najdroższych i najbardziej cenionych win włoskich. Ich ceny sięgnęły dna, co z kolei spowodowało ich masowy wykup – podobna sytuacja jeszcze nigdy się nie zdarzyła.

Jedna z najszacowniejszych wytwórni, Antonelli San Marco, sprzedaje swoje Rosso di Montefalco 2012 po 7,50 euro za trzylitrową flaszkę (na zdjęciu) – to tak jakby sprzedawała winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) luzem, a planuje przejść nawet na pięciolitrówki. Jeszcze miesiąc temu butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... o pojemności 0,75 litra tego samego wina kosztowała 10 euro. – Nic na to nie poradzimy, jesteśmy na krawędzi upadku. Przygotowujemy ostatnią partię sagrantinostara włoska odmiana czerwonych winogron, uprawiana główn... (...) passito  Wino produkowane z podsuszonych owoców; nazwa poc... w magnumbutelka wina o pojemności równej dwóm standardowym butelk... (...) z kapslem po 8,30 euro” – powiedział nam załamany Filippo Antonelli, który obecnie prowadzi winiarnię. Jak się dowiadujemy, podobnie jest w innych wytwórniach (z tych, które jeszcze istnieją).

Nie mogliśmy się skontaktować z panem Amilcare Pambuffettim – prezydentem lokalnego związku winiarzy (prawdopodobnie zostanie doradcą wytwórców chianti mangiagatto DOCG), ale jego consigliere Marco Caprai powiedział nam, że na sytuację ma wpływ kilka czynników, a przede wszystkim ciągły wzrost cen lokalnych win w ostatniej dekadzie, przeinwestowanie producentów oraz wybór Trumpa, który poskutkował zniknięciem muzułmańskich turystów z Umbrii. Jednak za główny powód uznał powtarzane przed nadchodzącym sezonem turystycznym uporczywie plotki (zwłaszcza w Niemczech), jakoby region w ogóle nie leżał nad morzem…

 

Szanowni Państwo,

Informujemy, że zamieszczony materiał to primaaprilisowy żart. Wyjaśnienie wszystkich szczegółów znajduje się tutaj.

 

„Czas na Wino”, Wojciech Gogoliński