Sposób na domowe pralinki

Czekolada to ten nieziemski smakołyk, jakiego niewielu jest w stanie sobie odmówić. Toteż wszelkie desery, których jest składnikiem, cieszą się dużym powodzeniem.

Korzystając ze swojego doświadczenia kulinarnego Eliq Maranik – autorka książek kulinarnych – zebrała receptury na domowe pralinki, ciasteczka i inne słodkości w swojej nowej książce Czekolada. Wcale nie zdziwi mnie fakt, jeśli ta pozycja zdobędzie równie wielkie uznanie jak Koktajle jej autorstwa, uhonorowane w Szwecji nagrodą Gourmand Cookbook Award.

Czekolada to książka dla tych, którzy lubią domowe słodkości i artystyczne wyzwania. Autorka prezentuje w niej szeroką gamę pralinek. Już samo oglądanie ich zdjęć przywołuje w wyobraźni zapach czekolady i ich wykwintnego nadzienia. Cenne uwagi autorki pomogą już na początku pracy wyeliminować często popełniane błędy i pomogą w stworzeniu idealnych czekoladek.

Zwieńczeniem pracy jest zaprezentowanie domowych, słodkich arcydzieł domownikom i gościom. Warto pokusić się wtedy o równie artystyczny sposób ich podania. Autorka również w tym zakresie ma dla nas kilka pomysłów w dziale „małe co nieco”, proponując wykonanie czekoladowej dekoracji w formie koszyczków lub sosów.

Prócz wielu propozycji pralinek, cukierków, drobnych ciasteczek i torcików znalazły się tu informacje na temat historii czekolady – odnajdziemy znanych nam dziś czołowych jej producentów, dzieje produkcji oraz opis technik obróbki.

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić tę książkę Waszej uwadze i życzyć słodkiej lektury.

Czekolada. Domowe pralinki, ciasteczka i inne słodkośc
i
Eliq Maranik
Grupa Wydawnicza Foksal
Warszawa 2014
Cena: 39,90