Spowiedź winofila

Nie będę zbyt oryginalny. Gdy pomyślałem o wyborze osobistym, przez głowę zaczęły mi przelatywać obrazy win z różnych miejsc świata i wspomnienia ludzi związanych z winem, których miałem okazję kiedyś poznać.

Do wyboru osobistego postanowiłem więc wybrać te, które są szczególnym dla mnie rodzajem reminiscencji – przypominają mi jakieś osobliwe chwile, zdarzenia lub miejsca, i które zwyczajnie… bardzo lubię. Spróbuję  w zwięzły sposób wyspowiadać się z moich win…

Fot. ArchiwumLyngrove Reserve Shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie .../Pinotage
Za magię miejsca. Przejrzystość porannego powietrza. Zapach endemicznych traw. Zimne noce i gorące dni. Za strach przed pierwszym w życiu spotkaniem z młodymi lwami na wolności.

Arnaldo B Gran Reserva
Za upojenie tym winem młodych adeptów tanga w kultowej cukierni i zarazem tangerii w Buenos Aires.

Terra Barossa Shiraz
Za tę godzinę spędzoną o zachodzie słońca na rurkowatej konstrukcji urządzeń winifikacyjnych wraz młodym Clarkiem. W oczekiwaniu na dzikie kangury. Kangury, które nigdy się nie pojawiły…

Gran Colegiata Crianza(hiszp.) pielęgnacja, wzrost, dojrzewanie, okres dojrzewani... (...) Roble Francés
Za genialne użycie francuskiej beczki dębowej do starzenia tego wina. Młody Fariña, Bernardo, poszedł pod prąd modzie win z Toro, uzyskując niezwykle dobry efekt. Winem zachwycaliśmy się już dawno temu z moim dobrym znajomym Javierem, którego miłość do Polki uwiodła na zawsze.

Saint Clair Wairau Reserve Sauvignon Blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ...
Za najlepsze na świecie sauvignon blanc. Za złoszczenie się, gdy koleżanki i koledzy śmieją się ze mnie, bo zawsze wyczuwam w tych winach owoce marakui.

Château Le Pin Sacriste
Za odkrycie ostatnich dni. Co mi tam drogie sauternes lub nadęty barsacfrancuskie, botrytyzowane białe słodkie wino AOC z region... (...), gdy oto niemal nieznana mała apelacyjka granicząca z wielkimi twórcami wydaje plon w postaci doskonale zrównoważonego, nietrapiąco słodkiego wina, które cenię sobie na równi z wielkimi „słodkimi” apelacjami.

Proponuję Państwu zestaw 6 win:
Lyngrove Reserve Shiraz/Pinotage
Arnaldo B Gran Reserva
Terra Barossa Shiraz
Gran Colegiata Crianza Roble Francés
Saint Clair Wairau Reserve Sauvignon Blanc
Château Le Pin Sacriste