Stanąć w kulinarne szranki

Można powiedzieć, że od kilku lat mamy w Polsce wykwit kulinarnych blogów. Pisanie o kulinariach dla wielu jest sposobem na relaks. Inni realizują w ten sposób swoją pasję. Niektórzy – z obu tych grup – całkiem nierzadko biorą udział w konkursach.

To właśnie Wybory Kulinarnego Bloga Roku 2011 stały u zarania powstania książki Najlepsze przepisy polskich blogerów. Pozycja jest podsumowaniem akcji, ale zawiera nie tylko zwycięskie przepisy, które otrzymały najwięcej głosów internautów, lecz również te, które sędziowie ocenili jako wyjątkowo wartościowe i ciekawe. Jak pisze we wstępie do książki przewodniczący jury Piotr Bikont, konkursowe „kolejne, comiesięczne zadania, odwoływały się nie tylko do lokalnych czy rodzinnych tradycji, ale także do indywidualnych fantazji albo wspomnień z letnich wakacji za granicą”.

Mamy więc 11 rozdziałów, w których pogrupowano przepisy w zależności od pory roku oraz ich zawartości. Każda receptura opatrzona jest smakowitą fotografią, oceną stopnia trudności, czasem wykonania oraz linkami do autorskiego bloga i do tego z przepisem na stronie konkursu. Nie dziwią rozdziały zatytułowane „Wielkanocne potrawy”, „Świąteczne specjały” czy „Czerwcowo – truskawkowo”; cieszą takie jak „Kuchnia na świeżym powietrzu” oraz „Regionalne inspiracje w kuchni”; a radują wielce – mnie, fankę dyni i miłośniczkę śródziemnomorskich smaków – te: „Dyniowa uczta” oraz „Kulinarna podróż nad Morze Śródziemne”.

Najlepsze przepisy polskich blogerów to pozycja obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy z przyczyn zawodowych śledzą na bieżąco kulinarną blogosferę. To świetna książka dla wszystkich, którzy cenią inspiracje i wyobraźnię w kuchni. To również gratka dla tych, którzy – nim wezmą potrawę do ust – wpierw jedzą ją oczami. Autorskie stylizacje aż popychają do kuchni, by osobiście sprawdzić przepisy. I nawet nie drażni to, że na niektórych zdjęciach w tle znajduje się ten sam element, tj. masło LURPAK – jego producent był bowiem sponsorem konkursu.

Najlepsze przepisy polskich blogerów
Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo REA
Warszawa 2012
Cena: 19,90 zł