„Stare krzewy” będą faktycznie stare

„Stare krzewy” będą faktycznie stare
ICEX/PixofSpain

Choć liczne określenia widoczne na etykietach są ściśle reglamentowane, to ciągle sporo z nich można używać wedle uznania. Tak było do tej pory z często używanym terminem „stare krzewy”, które miało oznaczać, że winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) zrobiono z owoców zebranych z wiekowych krzaków. Wkrótce to się zmieni – różne regiony i państwa postanowiły wprowadzić nowe, dokładne regulacje.

Podobnie jest z terminem „réserve”. Niektóre kraje ściśle go reglamentują (np. Hiszpania), inne w ogóle do nie definiują, jak choćby Francja. Ostatnio degustując w redakcji wina langwedockie, trafiliśmy na flaszkę „réserve” z 2018 roku…

Sprawie „starych krzewów” postanowiła dokładnie przyjrzeć się malutka, acz bardzo słynna, katalońska apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. DOQ Priorat i to wykorzystując niezwykłą metodologię. Od 2021 roku za „stare” będą uchodzić krzewy z winnic pochodzących co najmniej z 1945 roku, a więc ponad 75-letnie. Ponieważ jednak nie wszystkie zapisy można zweryfikować (najczęściej takich nie ma), do ustalania wieku winnic będą wykorzystane amerykańskie zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej. Amerykanie bardzo dokładnie fotografowali ten rejon w czasie wojny, a później w Hiszpanii była amerykańska baza wojskowa, która także dokumentowała ten i inne rejony kraju.

Ponieważ jednak winnice przesadza się punktowo, gdy np. krzewy obumierają, co jest zabiegiem naturalnym, do nowej regulacji będą dopuszczane krzewy młodsze, nawet 15-letnie, jeśli ich nasadzenia nie będę przekraczać 30 procent krzewostanu winnicy. Priorackie oficjalne określenie będzie brzmiało po katalońsku „vella vinya” i obejmie około 154 hektary, więc 7 procent apelacji. Co ciekawe, aż 57 hektarów przypadnie na malutką, ale bardzo znaną wioskę Porrera, słynącą z najstarszych krzewów na świecie. Określnie „vella vinya” już jest używane nieoficjalnie.

O podobnych regulacjach myślą w Kalifornii, gdzie za stare będą uznane krzewy co najmniej 50-letnie, Grecja (40-letnie), Barossa i Chile (krzewy 35-letnie) i aragońska DO Calatayud (30-letnie).

Źródło: hudin.com

Przeczytaj felieton Jancis Robinson o starych krzewach winorośli

Naprawdę stare krzewy