Surferzy wina

Czy stereotypy dotyczące danego kraju albo narodu przenoszą się na ich winiarskie osiągnięcia? Czy pijąc wina francuskie, przywołujemy w myśli małe średniowieczne miasteczka, tętniące popołudniowym życiem bistra i brasseries?

Toskania to malownicze wzgórza, cyprysowe aleje i tubylcy hołdujący tradycji „dolce(wł.) słodki.. far niente” (słodkiego nicnierobienia). Węgry to wąsaci winiarze w głębokich tokajskich i egerskich piwnicach oraz dźwięki cygańskich skrzypiec.

Fot. Markus Gebauer - Shutterstock.comA jaka jest Australia? Jakie są australijskie wina i z czym je porównać?

Częściową odpowiedzią na tak postawione pytanie jest zdjęcie, na które właśnie Państwo patrzą. Australijskie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) jest w stylu młodych ludzi surfujących po czystych falach oceanu. Nieskrępowane biurokratycznymi przepisami, twórcze – gdzie o winie decyduje osoba winemakera i jego pomysł, a nie wiekowe tradycje; młode i energiczne – bo większość branży winiarskiej to najwyżej czterdziestolatkowie. Do tego bardzo poszukujące – bez oporów wprowadzające najnowsze rozwiązania technologiczne zarówno w winnicy, jak i w winiarni. Kiedyś bez skrupułów odrzucili stosowanie korków i gremialnie przeszli na zakrętki.

O tym wszystkim piszemy na naszych łamach, chcąc pokazać winiarską Australię A.D. 2012.