Święta bez pszenicy

Bezglutenowa rewolucja trwa! Coraz więcej autorów książek kucharskich zachęca czytelników do rezygnacji z niezdrowych składników, coraz więcej diet wykluczających zachwala życie „bez czegoś”.

 

Święta bez pszenicy
Bezglutenowa rewolucja trwa! Coraz więcej autorów książek kucharskich zachęca czytelników do rezygnacji z niezdrowych składników, coraz więcej diet wykluczających zachwala życie „bez czegoś”.
Autorki „Święta bez pszenicy” wpisują się w ten trend radykalnie – w całej ponad 400 stronnicowej książce ani grama mąki pszennej! A przecież tradycyjne świąteczne wypieki czy pierogi trudno wyobrazić sobie bez niej… Pomoc nadchodzi ze strony sektora tzw. zdrowej żywności. Wszystko, co niezdrowe da się zastąpić zdrowszymi, bardziej odżywczymi składnikami. Że kilka razy droższymi? A cóż droższego nad zdrowie?
„Święta bez pszenicy” to kontynuacja „Kuchni polskiej bez pszenicy” tego samego duetu. Marta Szloser i Wanda Gąsiorowska, jak donoszą we wstępie, od dawna zdrowo gotują wyrzucając do kosza wszelkie E, tłuszcze trans i żywność przetworzoną. Od kilku lat na liście produktów zakazanych w ich kuchniach znalazł się także nabiał (choć z wyjątkami) i właśnie gluten.
Wynikająca z doświadczenia i drobiazgowo opisana w książce wiedza autorek na temat zdrowego odżywiania jest imponująca. Każdy produkt czy jego zamiennik został dokładnie zbadany i scharakteryzowany. Jeśli więc nie słyszeliście o teffie – nie martwcie się. Ze „Świata bez pszenicy” dowiecie się, że ta egzotyczna roślina zwana miłką lub trawą abisyńską dzięki właściwościom sklejającym świetnie zastąpi mąkę w mieszankach bezglutenowych wykorzystywanych np. do pieczenia ciast czy smażenia naleśników. Takich przykładów znajdziemy w książce dziesiątki. Podobnie drobiazgowe i rzetelne opisy dotyczą technik gotowania, przygotowywania półproduktów (np. zakwasu) czy sposobów sprawiania ryb czy mięsa.
Prócz przygotowania teoretycznego czytelnik może liczyć również na praktyczne wskazówki jak przyrządzić tradycyjne święta bez pszenicy – ponad połowę objętości książki stanowią bowiem przepisy. Jeśli wiec wśród postanowień noworocznych ulokowałeś „zacznę zdrowo jeść” biegnij do księgarni, by już w te święta zabłysnąć piernikiem z dyni, chałką kasztanową albo pierogami z mąki gryczanej.
Święta bez pszenicy. Ponad 250 bezglutenowych przepisów na Boże Narodzenie, Wielkanoc i …na co dzień
Marta Szloser, Wanda Gąsiorowska
Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2015
Cena: 39,90 zł

 

Autorki Świąt bez pszenicy wpisują się w ten trend radykalnie – w całej ponad 400-stronnicowej książce ani grama mąki pszennej! A przecież tradycyjne świąteczne wypieki czy pierogi trudno wyobrazić sobie bez niej… Pomoc nadchodzi ze strony sektora tzw. zdrowej żywności. Wszystko, co szkodliwe, da się zastąpić zdrowszymi, bardziej odżywczymi składnikami. Że kilka razy droższymi? A cóż droższego nad zdrowie?

Święta bez pszenicy to kontynuacja Kuchni polskiej bez pszenicy tego samego duetu. Marta Szloser i Wanda Gąsiorowska, jak donoszą we wstępie, od dawna zdrowo gotują wyrzucając do kosza wszelkie E, tłuszcze trans i żywność przetworzoną. Od kilku lat na liście produktów zakazanych w ich kuchniach znalazł się także nabiał (choć z wyjątkami) i właśnie gluten. Wynikająca z doświadczenia i drobiazgowo opisana w książce wiedza autorek na temat zdrowego odżywiania jest imponująca. Każdy produkt czy jego zamiennik został dokładnie zbadany i scharakteryzowany. Nie słyszeliście o teffie? Nie martwcie się. Ze Świąt bez pszenicy dowiecie się, że ta egzotyczna roślina zwana miłką lub trawą abisyńską dzięki właściwościom sklejającym świetnie zastąpi mąkę w mieszankach bezglutenowych wykorzystywanych np. do pieczenia ciast czy smażenia naleśników. Takich przykładów znajdziemy w książce dziesiątki. Podobnie drobiazgowe i rzetelne opisy dotyczą technik gotowania, przygotowywania półproduktów (np. zakwasu) czy sposobów sprawiania ryb czy mięsa. Prócz przygotowania teoretycznego czytelnik może liczyć również na praktyczne wskazówki, jak przyrządzić tradycyjne święta bez pszenicy – ponad połowę objętości książki stanowią bowiem przepisy.

Jeśli wiec wśród postanowień noworocznych ulokowałeś „zacznę zdrowo jeść” biegnij do księgarni, by już w te święta zabłysnąć piernikiem z dyni, chałką kasztanową albo pierogami z mąki gryczanej.

Święta bez pszenicy. Ponad 250 bezglutenowych przepisów na Boże Narodzenie, Wielkanoc i …na co dzień
Marta Szloser, Wanda Gąsiorowska
Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2015
Cena: 39,90 zł