Święta w Saksonii

 

Okres Adwentu, oczekiwania na Boże Narodzenie, to najlepszy moment w roku, by zwiedzić niedaleką, piękną Saksonię.

 

Panujący tam w grudniu nastrój radosnego oczekiwania, roziskrzone tysiącami lampek wystawy sklepowe i (co dla wielu najważniejsze!) organizowany od XV wieku w Dreźnie Świąteczny Jarmark potęgują wrażenie bajkowości, które porównać mogę chyba tylko do idyllicznej krainy Świętego Mikołaja.

Każda uliczka Drezdener Striezelmarkt pachnie kadzidłem, piernikami i najpyszniejszym grzanym winem, jakie w życiu dane mi było pić. Co krok znaleźć tu możemy stoiska oferujące kubek (zwykle gliniany) parującego napoju o rubinowej barwie i aromacie korzeni: cynamonu, anyżu, gałki muszkatołowej. Trzymam go oburącz, żeby ogrzać zziębnięte nieco ręce. Już pierwszy łyk przyjemnie ogrzewa przełyk. I tak spacerujemy, od straganu do straganu, od kramu oferującego świąteczne lampiony do uroczej karuzeli, która w rytm adwentowych pieśni wozi dzieci i dorosłych, którzy nie mogą oprzeć się magii zimowej beztroski.

Fot. Leipzig Tourismus und Marketing GmbHSpacer pomiędzy kramami nie może obyć się bez przekąsek. Idealnym dopełnieniem grzańca będzie porcja sowicie obsypanego cukrem pudrem Christstollen. To drożdżowe, podłużne ciasto pełne bakalii, skórki pomarańczowej, aromatyzowane często migdałowym marcepanem lub rumem. Amatorzy wytrawnych przekąsek także znajdą tu coś dla siebie. Wszak Niemcy to kraj kiełbasą stojący! Porcja gorącej Currywurst wydaje się być obowiązkowym punktem każdej wycieczki do naszych zachodnich sąsiadów. Lekko przypieczona skórka, dobrze doprawione mięso i ostry w smaku sos pomidorowy posypany mieszanką curry. To danie może niezbyt wyszukane, jednak w chłodną grudniową noc smakuje niczym największa ambrozja!

Kiedy pragnienie już zaspokojone, a i brzuchy pełne, nadchodzi czas zakupów. Z jarmarku trudno wyjść z pustymi rękoma. Każde stoisko kusi na swój sposób. Wybór ogromny! Od piernikowych foremek dostępnych w setkach kształtów, przez ciemnobrązowe, zdobione orzechami piernikowe chlebki po miody z własnych pasiek i adwentowe ozdoby. Setki rumianych świętych Mikołajów ozdabiają tutejsze choinki przeglądając się w błyszczących kulach bombek.

Pamiętajmy jednak, że Jarmarki to domena nie tylko tych większych miast. Każde niemieckie miasteczko w tym okresie za punkt honoru stawia sobie, by być piękniejszym i gustowniej przyozdobionym od sąsiada. Każda mieścina mieni się dziesiątkami adwentowych gwiazd, a wieś szczyci rzędami klasycznie ozdobionych choinek. Wokół pachną sosnowe gałązki, a z głośników płyną ciche nuty kolędy…

Gdybyście chcieli przyrządzić porcję grzanego wina w domu, weźcie butelkę ulubionego czerwonego wina, zagotujcie 1,5 szklanki soku jabłkowego z gwiazdką anyżu, laską cynamonu, pokrojoną w plastry pomarańczą, kilkoma goździkami, ziarnami ziela angielskiego i cukrem do smaku. Połączcie z winem. Podawajcie ciepłe.

Agata Jędraszczak
kuchniaagaty.pl